Nebojte se divokých barev

Každá lidská činnost vytváří a pak sebou nese množství návyků, které se jednou stanou onou pověstnou železnou košilí. Neradi pak cokoliv měníme a platí to i o takové věci, jakou je volba barev při výběru bytového textilu. Není přece důvod k tomu, aby bylo všechno provedeno ve stupních hnědé nebo šedé barvy. A nebo ano? Záleží jen na vás.

126437-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Někomu může pestrobarevný interiér připadat kýčovitý. Jinému zase bude evokovat něco nestřídmého, okázalého a pro jiného budou pastelové barvy dětinské a k pousmání. Ale jiní se v nich budou cítit dobře, asi jako v obleku ušitém přímo na míru. Pravou zůstává, že výrazná barevnost je něco, jako silné koření a ne každý má rád velmi pikantní stravu. Je to jen a jen otázka vkusu a vašeho osobného naladění.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Síla barev

Barvy dokáží stimulovat vědomí stejně účinně a přesvědčivě, jako např. vůně a nebo chutě. Zároveň je obecně známo, že pestrobarevnost má povzbuzující efekt a naopak tlumené, intimní barvy nahrávají pomalosti a odpočinku. S trochou nadsázky lze říct, že si unavený člověk může naordinovat místo kávy procházku po botanické zahradě, kde se mu ze záplavy barev a bizarnosti tvarů možná až zatočí hlava.

Záleží tedy jen na osobním vkusu, nakolik se bude člověk chtít neustále osvěžovat a stimulovat výraznou a expresivní barevností. A je dobré vše pečlivě zvážit, vždyť na vybavení svého bytu se bude jeho uživatel dívat každý den měl by tedy zvolit takové řešení, které se mu lidově řečeno neokouká.

TIP: pokud jste pro něco takového nadšeni, je dobré si přiznat, nakolik je to momentální euforický stav a nakolik je to tzv. láska na celý život a když už ne na celý život, tak alespoň na pár let. Vždyť to budete vy, kdo pak mezi pestrými barvami bude trávit své dny.

Red.
Foto: designersguild.com

8.4.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist