Nebojte se barev

Přestože v koupelnách převládají vany v bílé barvě, občas se některý výrobce chce blýsknout a nabídne i něco extravagantního. Pak sáhne i po jiné barvě.

115951-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Příplatek až 100%

Barevné vany najdete i v běžné produkci velkých výrobců. Například firma Ravak nabízí včetně základního bílého provedení ještě dalších sedm barev,­například bahama, zelenkavou, černou a další. Počítejte ale s tím, že za barvu se běžně připlácí 30 % k ceně vany, u metalických barev je příplatek dokonce stoprocentní.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Od nadace do výroby

Je pravda, že s extravagantními vanami se setkáváme většinou jen na výstavách designu, nebo v rámci originálních projektů. Standardem je jednoduše vana bílá. Například barevné vany z projektu „Funny Vany“ připravil výtvarník Pavel Šťastný pro nadaci Archa Chantal, která pak vanami vybavila dětské nemocnice. To je hezké. Přitom tento umělec předtím neměl s koupelnami nic společného. Jeho „koupelnovou kariéru“ nastartovaly až ručně malované záchodové mísy, kterými obdarovával své kamarády. Při jedné dobročinné akci se Pavel Šťastný seznámil s ředitelkou firmy Ineos Acrylics Lucií Havlovou, kterou jeho výtvory zaujaly natolik, že mu nabídla spolupráci. Tento výrobce se zabývá produkcí akrylátových desek z materiálu Lucite, které používá drtivá většina výrobců akrylátových van u nás i ve světě.

Užitečný design

Také projekt vany Rafty původně sloužil jen jako designový výstřelek, na kterém chtěl výrobce Teiko prezentovat své schopnosti. Skončilo to tak, že firma za ni od Design centra ČR získala ocenění Design roku 2002 a dnes patří do běžné nabídky výrobce. Je vyrobena opět z Lucite, jako doplňky se nabízejí i madlo, stoleček a nově také volně stojící umývadlo.

Experimentuje se samozřejmě i v zahraničí. Například nový koncept luxusních van Rossovivo od italského designéra Massima Farinatti upoutává svým atraktivním designem a výjimečným barevným provedením. Rossovivo je k dispozici jako volně stojící vana s kompletním podstavcem a perličkovým masážním systémem Airpool obohaceným ozónem, případně v provedení pro zapuštění bez masážního systému. Jako materiál posloužil opět Lucite, tentokrát ve speciálním silnostěnném, průhledném provedení. U nás ho prodává firma Sanitec.

Foto: Aquatrade, Ideal Standard, Ineos Acrylics, Ravak, Riho, Sanitec, Teiko

Radek Starý

5.1.2006 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist