Nebezpečné rostliny dejte dál od dětí!

Máte doma spoustu rostlin, ale i malé dítě? Možná vás to nikdy nenapadlo, ale i domácí rostliny můžou být pro vašeho potomka nebezpečné. Nikdy nevíte, co děti hodlají prozkoumat, proto se raději vyhněte každému potenciálnímu nebezpečí.

127449-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Třeba ani nevíte o tom, že doma máte jedovaté rostliny. Některé z nich obsahují toxické látky, které můžou po požití způsobit nepříjemnou, mnohdy i těžkou otravu. Raději se přesvědčete, jestli něco takového doma nemáte.

Pokud ano, dejte přemístěte rostliny na bezpečné místo, kam děti nedosáhnou, nebo je možná na čas převezte k babičce. Tam ale pak dávejte pozor, přijdete-li na návštěvu. Děti jsou zvídavé a živé, dokážou se vyšplhat i na pro vás nepochopitelná místa a neštěstí může být na světě.

Oblíbené, ale nebezpečné rostliny

Nebezpečné jedovaté rostliny patří paradoxně právě mezi ty nejrozšířenější a nejoblíbenější. Pravděpodobnost, že nějakou takovou máte doma i vy, je tedy celkem vysoká.

Velká inspirativní galerie rostlin

Nejčastějšími jedovatými rostlinami, které se po domácnostech běžně vyskytují, jsou mučenky, dieffenbachie, monstera, klívie, tchynin jazyk nebo vánoční hvězdy, které vám zbyly po Štědrém dnu. Oblíbené a jedovaté jsou i lilky, bramboříky a mnoho ostatních.

Pozor na nebezpečné kaktusy a růže

K menšímu podráždění kůže může dojít po vytečení šťávy ze stonků, požití je ale mnohem závažnější. Pokud k něčemu takovému dojde, vyhledejte co nejdříve lékaře, zapamatujte si jméno rostliny nebo ji například vyfoťte, ať lékaři usnadníte vyšetření.

Kromě jedovatých rostlin jsou pro děti nebezpečné i rostliny s ostny. Růže nebo kaktusy se tak do přítomnosti dětí a především do dětských pokojů nehodí. Přesto ale nenechávejte pokojíčky bez rostlin. Jen se o jejich vhodnosti poraďte s odborníkem v květinářství. Nikdy nevíte, co vaše dítě napadne a jak bude chtít rostlinu otestovat.

Další inspirace a rady ve článku Pokojové rostliny v zimě – jak na ně, když začínají chřadnout?

Martina Tlachová
Foto: gaertnerblog.de, jana.estranky.cz, citrusy.cz, washingtonpost.com, profizahrada, holizoo.com

12.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist