Návštěva výjimečného bytu, pojďte se podívat!

Asi nejdůležitějším momentem před zahájením tvorby uměleckého díla, je inspirace a nebo jaké si tušení o tom, jak by měly věci vypadat. A s navrhováním interiéru bytu je to stejně tak. Konec konců, architektura sice není volné Umění, musí respektovat spoustu technicko hospodářských parametrů, ale Umění to je. Nechte se tedy inspirovat výjimečným bytem, na jehož návštěvu vás právě teď zveme.

Pařížští architekti Emmanuel Combarel a Dominique Marrec  navrhli  společně na jednu stranu výjimečný a zároveň vlastně úplně obyčejný byt. Jeho unikátnost spočívá pouze v tom, že velmi dobře funguje a že je tedy bytem v tom pravém slova smyslu. A tak by to ale mělo být vždycky, nemyslíte? Ovšem je také  pravda, že většinou architekti nedávají svým výtvorům jména. A tenhle byt své jméno má a jmenuje se Valentin Apartment.

Charakter výjimečného bytu

Výrazným momentem při navrhování a fungování bytu byla a je „zavěšená“ ložnice, na kterou navazuje společenská část obytného prostoru v podobě jídelny. Ložnice, zpracovaná ve dvou variantách (viz obr.), zároveň tzv. rozbíjí a řeší nepříjemný a komplikovaný tunelový efekt, který sebou štíhlá a podlouhlá vnější dispozice bytu přináší. Celý prostor se tak dělí na dvě samostatné části, které spolu mají možnost otevřeně komunikovat. Zavěšenou ložnici vlastně stačí jen obejít z levé nebo pravé strany po  schodišti zpřístupńující mezanin.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Takové řešené, kdy není ložnice diskrétně skrytá v odlehlé a izolované části bytu, je jistě netradiční. Ložnice má svou intimitu. Tento byt je ale navržen pro bezdětný mladý pár, pro který je těsné sousedství společenské části a ložnice naopak věcí vítanou a ložnice je záměrně otevřená právě směrem k jídelnímu stolu a přilehlé kuchyni s barem.

Barva výjimečného bytu

Dalším, zcela neopomenutelným charakterem Valentin Apartment je jeho barva. Základem úvahy bylo dostat do bytu co možná největší množství světla a pak také vytvořit takové pozadí, na kterém bude vše barevné výrazně kontrastovat se základovou bílou barvou. Veškerý nábytek a veškeré barevné věci,  tak na pozadí bílých stěn vynikají jako obrazy v galerii.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Platí to zejména pro tu část obývacího pokoje, která je vyplněna rovněž bílou knihovnou nesoucí velké množství různě barevných hřbetů knih seřazených v regálech jako v rámu závěsného obrazu. Nahodilá barevnost knihovny velmi dynamickým způsobem kontrastuje s bílou barvou a lidově řečeno se od ní odráží. Bílá barva pak nejenže poskytuje tento „odrazový můstek“, ale současně vytváří prostor pocitově ještě větší a světlejší.

Další návštěvu výjimečného bytu najdete ve článku Zařizujeme krásné bydlení – díl II.

Red.
Foto contemporist.c

29.10.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist