Návrat ke kořenům s kamennými umyvadly

Hledáte do koupelny originální sanitu, ale ne a ne ji najít? Pak určitě čtěte dál a podívejte se, jaké jedinečné kousky můžete mít ve své koupelně. V kurzu jsou kamenná umyvadla, jejichž design našel inspiraci v přírodě. Zaručujeme, že nenechají nikoho chladným.

shutterstock_2126627408-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Tento typ umyvadel najdeme v mnoha různých podobách, ale jedno budou mít vždy společné – všechna umyvadla tohoto typu budou určena k postavení na koupelnovou desku. Tak totiž nejlépe vyniknou jejich mimořádné estetické přednosti.

V koupelně je jen tak nepřehlédnete

Ovšem i rozdílů mezi typickými bílými keramickými umyvadly a těmi kamennými je hned několik. Začněme tím, že kamenné umyvadlo v koupelně okamžitě strhne vaši pozornost. Výrobní materiál je totiž natolik nezvyklý v porovnání s typicky bílou sanitou, že vyrazí dech nejedné vaší návštěvě. Tento typ umyvadel navíc většinou nebývá bílý jako klasická sanita, ale kopíruje přírodní barvy. V některých případech to tedy skutečně může na první pohled vypadat, že na vaši koupelnovou desku někdo postavil kus kamene. Ten mimochodem plní velice praktickou funkci běžného umyvadla.

saphoblok3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Každý kus je originál

Velkou předností kamenných umyvadel je, že v jejich případě vážně platí „co kus, to originál“. Zatímco keramickou sanitu si můžete s klidným srdcem objednat po internetu a vždy máte jistotu, co vám přijde, u kamenných umyvadel je to jinak. Kámen je přírodní materiál a každý jednotlivý kus má svou neopakovatelnou barevnost, kresbu a členitost. Každé umyvadlo tak bude něčím odlišné a své. Zachytit jeho unikátnost na fotografii je proto nemožné.

Začněte šetřit a posilovat ruce

Kromě estetických rozdílů však nesmíme opomenout také ty praktičtější. Pořízení kamenného umyvadla sice udělá z vaší koupelny malou lagunu, ale vaše peněženka tento nákup pocítí mnohem intenzivněji, než kdybyste se rozhodli pro klasiku a koupili si umyvadlo například z keramiky.

Další podstatný rozdíl mezi keramickými a kamennými umyvadly a zároveň faktor, na který je třeba brát zřetel, je jejich váha. Jeden kus kamenného umyvadla totiž může vážit i 40 kilogramů!

minifossil-4955.jpg

Zdroj: archiv redakce

Hladký či neopracovaný?

Při výběru designu je důležité volit takový, který co nejlépe ladí s velikostí i stylem vaší koupelny. Ať už patříte spíše k příznivcům hladkého kamene a oblých tvarů, či přirozeně neupravených kousků, v nabídce kamenných umyvadel si jistě vyberete. Do hladka upravená a vyleštěná kamenná umyvadla ve tvaru misky či oválu vám učarují svou elegancí a šmrncem. Jako dekoraci k nim si poté můžete na dovolené u moře nasbírat pár dalších menších oblázků a ochutnávka přírody ve vaší koupelně bude dokonalá.

Pro ty z vás, kteří dávají přednost ještě o něco excentričtějším kouskům, jsou určena kamenná umyvadla, do nichž výrobci zasahovali broušením či leštěním jen minimálně. Tato jsou nezaoblená, velice asymetrická a pro smysly neskutečně přitažlivá. Nejenže se na tato umyvadla nebudete moci vynadívat, budete cítit nutkavou potřebu si na ně sáhnout a ujistit se, zda je materiál na dotek skutečně tak hrubý, jak vypadá.

Zkombinujte umyvadla s dalšími přírodními prvky

Pokud vás kamenný materiál zaujal, ale nevíte si rady, s čím byste ho zkombinovali, zkuste jakýkoli přírodní či přírodu imitující materiál. Ať už bude vaše kamenná sanita obklopena cihlami, dřevem či dlaždicemi napodobujícími mramor, bude vždy vypadat skvěle. A vám tak vytvoří koutek přírody klidně i v centru rušného města.

Text: Eva Dömény
Foto: SIKO, SASPHO, kokiskashop.cz, Los Kachlos

12.8.2020 5:30 | autor: Eva Dömény

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist