Návod, jak připevnit umyvadlo na desku krok za krokem

Umyvadlo zasazené do desky už je nuda, teď frčí umístění na desce. Také se vám toto designové provedení líbí a rádi byste si ho domů pořídili? Není nic jednoduššího a nebudete k tomu ani potřebovat volat odborníky, máme pro vás návod hezky krok za krokem.

montaz-umyvadla-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Jestli už doma vše potřebné, tedy desku a umyvadlo máte, pak budete potřebovat ještě sifon a ventil, svazek konopí, sanitární silikon a tmel, mazivo, příslušenství ke sprchovým koutům, rohové ventily Schell 1/2″ x 3/8″, konzoli pro desku pod umyvadlo a spojovací materiál. Připravte si bednu s nářadím, budete potřebovat nářadí pro instalatéry, popisovač, metr, pilu na kov, vrtačku a příklepovou vrtačku, vrtáky, sadu stranových klíčů, aku šroubovák, vodováhu, vytlačovací pistoli na kartuše, hladítko, nože, vykružováky, důlčíky a zámečnické kladivo s magnetem.

Začněte s rohovým ventilem

Závit na rohových ventilech je nutné omotat těsnicím konopím a těsnění potřít těsnicí pastou. Jeho povrch je potřeba zdrsnit, proveďte to tak, že budete chvíli přejíždět přes závit. Do průběhu závitu začněte od začátku namotávat konopí. Začněte ho namotávat ručně, později použijte otevřený klíč, popřípadě kleště na armatury a našroubujte rohové ventily. Jakmile dosáhnete správné pozice, neotáčejte jimi dozadu, jinak závit nebude těsnit. Jestliže máte problém ventil dostat do správné pozice, tak bude potřeba to udělat znovu, vyšroubujte jej a poté menším nebo větším množstvím konopí a opět zašroubujte.

Připevnění umyvadlové desky

Nejprve je nezbytné vyvrtat do umyvadlové desky dva otvory pro armaturu a odtok. „Jako první si určete pozici umyvadla i armatury a vyznačte si oba otvory. Na vyvrtání otvorů si vezměte vhodnou děrovku. Průměry otvorů závisí na průměru odtoku a armatury. Běžný průměr otvoru pro armatury je 35 mm a pro odtok 45 mm,“ radí Marcela Bínová, odbornice na koupelny.

Čtěte také:

Pro připevnění obou konzolí umyvadlové desky si tužkou na zeď vyznačte otvory. Na stěnu přiložte konzoly, pro vyrovnání použijte vodováhu a tužku použijte k vyznačení otvorů. Aby vrtačka nesjížděla po obkladech, tak jednou z možností je si otvory po jejich vyznačení opatrně naklepnout důlčíkem a kladivem.

„Další variantou je přilepit kousek krepovací lepicí pásky a označit si otvory na ní. Lepicí páska dokáže rovněž zabránit sklouznutí vrtačky. Po vrtání je vhodné otvory vysát, aby v nich nezůstala žádná suť,“ vysvětluje specialistka.  Zastrčte hmoždinky, našroubujte obě konzoly a použijte vodováhu pro následné přeměření konzoly. Šrouby je potřeba ještě dotáhnout a následně na hlavičky nasadit krytky. Jakmile upevníte konzoly, tak můžete začít montovat umyvadlovou desku. Tu přišroubujte zespodu přes konzole skrze připravené otvory. K spárování přechodu mezi deskou a stěnovými obklady použijte sanitární silikon v dané barvě.

Samotná montáž umyvadla

V poslední fázi můžete přimontovat umyvadlo. Nasaďte odtok do odtokového otvoru a přišroubujte jej. „U umyvadel bez vestavěného přepadu je nutné použít speciální odtok pro umyvadla bez přepadu. Na instalační plochu spodní strany umyvadla naneste silikon, nasaďte na desku a vyrovnejte jej. Zespodu ještě nasaďte sifon,“ upozorňuje odbornice. Jestliže bude trubka větší, než potřebujete, pilka na kov ji bez problému zkrátí. Sifon zasuňte do těsnění trubky, jež je připevněná ke zdi, a ručně jej přišroubujte k odtoku. Neponechávejte zbytečně žádná těsnění a využijte je raději všechny.

A je to! Hotovo! Není to tak složité, co říkáte? Pokud máte ještě trochu obavy, podívejte se na celý proces montáže umyvadla ve videu:

text: redakce ve spolupráci s Marcelou Bínovou, odbornicí na koupelny Hornbach, foto-zdroj: shutterstock.com

8.8.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist