Naučte se jednoduchý trik designérů, jak kombinovat barvy v interiéru

60-30-10 nejdou špatně napsané míry modelky, ale vyvážený poměr barev pro kombinování v interiéru. Jde o jednoduchý způsob, jak si doma vytvořit vyváženou paletu barev. Naučte se je používat jako bytový designér.

g_residence_getberg_3-1-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Getberg

Barvy dodávají interiéru atmosféru a dynamiku. Výběr odstínů záleží pouze na osobním vkusu obyvatele. Spíše než odpovídat současným trendům, by mu měly být příjemné a měl by se v jejich společnosti cítit dobře. Pokud vám šedá připadá smutná a studená, rozhodně se jí vyhněte, i přestože jde o nejvyhledávanější barvu současnosti. Nahraďte ji například béžovou, která má podobné vlastnosti, ale působí mnohem přívětivěji.

Designéři se při dekorování řídí jednoduchým pravidlem 60-30-10. „Je to jednoduché pravidlo dekoru, které pomáhá vytvořit optimální a příjemnou paletu barev pro prostor. Uvádí, že 60 % místnosti by mělo být dominantní barvou, 30 % je pak sekundární barvou nebo texturou a posledních 10 % by mělo být pouze akcentem. Samozřejmě je nutné také přihlédnout k barevné kombinaci vybraných tří barev,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Jaké zvolit barvy?

Tři dominantní barvy jsou pro zařizování interiéru tak akorát. I ty je třeba vybírat s citem, protože by spolu měly příjemně ladit.

Nejjednodušší metodou výběru tří barev pro váš prostor je barevné schéma založené na barevném kolečku. Možností se pak nabízí více, například volba barev naproti sobě, ve které kombinujete teplou a studenou barvu, nebo volba tří barev vedle sebe, třeba modrozelená, zelená a zeleno-žlutá.

Jak na monochromatický interiér

Nejklasičtější variantou je pak monochromatická barevnost, kdy vyberete pouze jednu barvu a ve svém prostoru použijte světlejší a tmavší varianty této barvy.

„To funguje nejlépe s neutrální barvou, jako je šedá, krémová, bílá nebo šedá. A pokud vyberete světlejší odstíny těchto barev, prostor tím zároveň také prosvětlíte. To oceníte především u menších bytů nebo místností, kde řešíte nedostatek prostoru. Vhodným doplňkem zde bude také využití zrcadlové plochy nebo klasických zrcadel,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Pravidlo tří v praxi

První číslo je 60, tedy 60 % je hlavní barva místnosti, dala by se nazvat také barvou pozadí. Ta by měla být světlá a neutrální nebo pastelová. Když se podíváte na prostor, řeknete si, je to například šedá místnost nebo jakákoli jiná hlavní barva, kterou si vyberete. A které části interiéru pro ni zvolit? Jsou to především zdi, koberce, pohovka nebo velké kusy nábytku.

Další číslo v tomto pravidle je 30 % a představuje poměr sekundární barvy ve vašem prostoru. Ta bude podporovat hlavní barvu, ale bude dostatečně odlišná, aby v místnosti zaujala. Přemýšlejte o ní tak, že jí bude zhruba poloviční množství než barvy hlavní. Tyto barvy se hodí především na závěsy, zdobené kusy nábytku nebo židle.

Poslední číslo je 10 a je hravým prvkem, tzv. 10 % barevného akcentu v interiéru. V závislosti na tom, jaký vzhled chcete, může být odvážnější nebo jemnější. Právě těchto 10 % může být tím, co místnosti dodá charakter. Nebo jí naopak zachová mnohem neutrálnější, volba je zde na vás. Prvky, na které využijete pravidlo 10 % jsou polštáře, další látky či tkaniny, ozdobné doplňky nebo umělecká díla či dekorace.

Pravidla se musí porušovat

Pokud máte cit pro barvy, můžete pravidlo 60-30-10 porušit, ale dopředu si rozvrhněte, kolik barevnosti váš interiér snese. Pokud máte nápad na barvy, může být konečný vzorec něco jako 40-30-20-10 nebo 40-25-15-10-10 nebo dokonce 75-15-10. V každém případě se ujistěte, že se soustředíte na svá procenta, aby interiér nebyl příliš divoký či neutěšený. Můžete do trojkombinace barev také přidat ještě čtvrtou barvu a vytvořit tak pravidlo 110 % v kombinaci 60-30-10-10.

Druhou akcentní barvu pak přidejte do vašich doplňků, jako jsou polštáře, vázy na polici, rámy na obrázky atd. Nebo vyberte jen jednu barvu a do svého prostoru ji zahrňte v několika tmavších a světlejších odstínech stejné barvy. To lze provést také pomocí dřevěných tónů. Můžete tak skončit se zcela šedou místností, která ale bude mít díky barevným tónům nečekaný rozměr.

Objevíte-li pravidlo tří, uvědomíte si, že většina profesionály zařízených interiérů ho dodržuje.

20.8.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist