Nastal vhodný čas na sázení růží

Když se řekne královna květin, je většinou řeč o růžích. A právě teď nastává ten správný čas se pustit do jejich výsadby, abyste se mohli příští sezonu radovat z rozkvetlých záhonů. V zahradnictvích a hobby marketech jsou k dostání rostliny prostokořenné nebo v květináčích. Prostokořenné bývají levnější, potřebují však při výsadbě ošetřit. Než se však vydáte na nákup, důkladně promyslete, jaké si vyberete a kam je umístíte.

1ruze-popinava-kordes_1_zdroj-obi-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: OBI

Stanoviště zvolte podle druhu a tvaru

Růže záhonové jsou klasické růže buď velkokvěté, nebo mnohokvěté s dlouhými stonky, zakončenými u velkokvětých většinou jedním květem nebo u mnohokvětých více květy. Tyto rostliny se hodí do záhonových výsadeb a díky dlouhým stonkům se hodí k řezu do vázy.

Růže sadové vytvářejí keře. Vykvétají opakovaně nebo začátkem léta a mají rozličné tvary květů od jednoduchých až po plné. Kromě květů zdobí zahrady také na podzim svými šípky.

Růže pnoucí se vyznačují dlouhými výhony, které se přivazují ke konstrukci. Vykvétají stejně jako růže sadové buď na začátku léta, nebo opakovaně.

Růže půdopokryvné dosahují nízkého vzrůstu a jejich hlavní předností je, že vytvářejí dekorativní zapojený porost, který brání bujení plevelů. Většinou opakovaně a bohatě kvetou drobnými květy v bohatých květenstvích.

Růže miniaturní kvetou drobnými kvítky a dosahují výšky kolem 20 až 40 centimetrů. Většinou se pěstují v květináčích na terasách a balkonech.

Potřebují dostatek světla a humózní půdu

Všechny růže (kromě miniaturních) lze vysadit do volné půdy. Je pro ně vhodnější, protože skupiny záhonových, sadových i popínavých růží běžně ve volné půdě přezimovávají. Potřebují sice hodně světla, ale celodenní úpal jim však nesvědčí, proto je nevysazujte k jižně orientovaným stanovištím. Naopak trvalý stín také není ideální, protože málo kvetou a více trpí chorobami a škůdci. Ideální je tedy jihozápadně či jihovýchodně orientovaná část zahrady.

Růže mají rády výživné humózní půdy s dostatkem vláhy. Pokud je vysadíte na místo, kde je tzv. dešťový stín, tedy místo kam neprší nebo velmi zřídka (např. u zdi domu), musíte jim zajistit pravidelný přísun vody. Jinak jim většinou stačí jen to, co naprší, protože mají kořeny hodně hluboko.

Růže sázejte v říjnu nebo listopadu

Pokud chcete, aby růže přes zimu zakořenily, zasaďte je na podzim, a to od poloviny října do poloviny listopadu. Před výsadbou odstraňte suché a poškozené části rostlin. Kořeny zastřihněte na šířku dlaně, abyste aktivovali tvorbu mladých kořínků. A rostliny namočte alespoň na dvě hodiny do vody. Pak je ihned dejte do výsadbové jamky, aby kořeny nezaschly.

Výsadbová jamka musí být tak velká, aby se kořeny do ní pěkně rozprostřely. Po zasypání hlínou by neměl být vidět „krček“ (ztluštělé místo, kde došlo k roubování). Do jamky můžete přidat speciální substrát pro růže. Nakonec je důkladně zalijte, aby půda dobře slehla a přilnula ke kořenům.

Než začnou mrazy, tak nahrňte k růžím hodně zeminy, můžete přidat také mulč nebo chvojí. Nahrnutou půdu však nesmíte udusat, měla by být kyprá. Během zimy sama částečně slehne a je důležité, aby v ní zůstal vzduch.

 

19.10.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist