Napodobenina nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Také v interiérech se samozřejmě cení především originály. Tentokrát nemáme na mysli obrazy a plastiky, nýbrž materiály, jako jsou dřevo, kámen, kov. Jenže postupem času se začaly z různých důvodů objevovat napodobeniny, které jsou ale často od originálů k nerozeznání. A díky moderním technologickým postupům a skvělým kombinacím v současných interiérech se ukazuje, že už dávno mají své pevné místo v bytovém designu.

2wallsauce.com_white-marble-wall-mural-from-wallsauce.com_-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Wallsauce.com

Napodobeniny nejsou žádná novinka

Možná vás to překvapí, ale lidé hledali cesty jak docílit atraktivity přírodních materiálů pomocí napodobenin už před mnoha sty lety. Například v Itálii vynalezli speciální techniku, která je známá pod názvem scagliola (štukový mramor), už v 16. století. Výsledek, jenž je charakteristický typickým leskem a dekorem, je od skutečného mramoru k nerozeznání.

Falešný neznamená nekvalitní

Asi vás jako první napadne, že jde především o peníze. To rozhodně bývá častým důvodem, proč se lidé rozhodnou pro imitaci některého z materiálů. Prostě po něm touží a originál si z finančních důvodů nemohou dovolit. Tak se spokojí s jeho levnější variantou.

To ale nemusí být jediný důvod, proč jsou popularita umělých materiálů stále roste. Například pro stavebníky jsou často jediným možným řešením v situacích, kdy by například kamenné zábradlí neúměrně zatížilo konstrukci budovy. Bytoví návrháři zas využívají jejich vlastností při vybavování interiérů. Proč nesplnit přání zákazníka a nevybavit koupelnu nebo vstupní chodbu dřevěnou podlahou? Že je příliš zatěžovaná a je tam nadměrná vlhkost? Vyřeší to tedy třeba keramická dlažba s dekorem dřeva. Vizuální efekt je zajištěn, údržba je bezproblémová a navíc tam lze naistalovat podlahové vytápění, což by pod dřevěná prkna nebylo možné. A podobných příkladů bychom našli spoustu.

Z toho ale zároveň vyplývá, že za imitace originálů se nemusíte stydět. V žádném případě to přece neznamená, že jste si pořídili něco nekvalitního. Často to bývá i naopak. Zkuste si třeba pořídit atraktivní kožené polstrování na stěnu nebo pravou leopardí kožešinu do ložnice. V obou případech se nedoplatíte a údržba těchto kousků taky nebude žádná procházka růžovým sadem. Zatímco jejich napodobeniny vás vyjdou na zlomek skutečné ceny, snadno je otřete nebo vyperete a přitom budou neméně působivé než originály.

Užijte si vizuální hravost

Interiéroví designéři si umělé materiály většinou velmi pochvalují. Lépe se s nimi pracuje, nejsou většinou tak „choulostivé“ jako originály a lépe se udržují. Vytěžit z nich však můžete ještě mnohem více. Že vás už nic nenapadá? Můžete to nazvat třeba vizuální humor.

Prostě si užijete chvíle, kdy k vám domů přijde návštěva a obdivuje zdi obložené nádherným „mramorem“. Záleží jen na vás, kdy jí prozradíte, že ve skutečnosti se jedná „jen“ o keramický obklad. Podobně ale může zafungovat například v industriálně laděných interiérech třeba vliesová tapeta s dekorem surových cihel.

Ale nemusíme chodit v příkladech až tak daleko. Stačí použít ten nejbanálnější. Určitě jste se už mnohokrát setkali s nádhernou kyticí růží, které vypadaly „jako živé“. Umělé květy jsou proto velmi oblíbeným dekoračním materiálem. Na první pohled jsou od těch pravých k nerozeznání, a přitom se jejich stonky nelámou a květy jen tak nezvadnou.

13.8.2018 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist