Nápady na rodinné organizéry

Známe to nejspíš všichni – se začátkem nového školního roku nastává v rodině chaos. Nový školní rozvrh, nové kroužky, nové pracovní termíny a do toho si šéf vymyslel pravidelná týmová setkání. Jak si vše zapamatovat a ze zářijového startu se nezbláznit?

Rodinný organizér nemusí být jen kalendář s různě barevnými a ve výsledku absolutně nepřehlednými poznámkami. Z nástěnného plánovače se může stát i vkusný doplněk, který nebudete mít potřebu zakrývat před návštěvami. Aby tento komponent plnil svou úlohu, měl by být v prvé řadě stále na očích všem členům domácnosti.

Organizér pomůže celé rodině

Přehledný plánovač není důležitý jen proto, abyste nezapomněli, kde máte kdy být a co jste si s rodinou v nejbližší době naplánovali. Tohoto pomocníka velmi oceníte jako prevenci před naháněním členů rodiny. Zejména pokud máte starší školou povinné děti, které už chodí samostatně domů a na odpolední kroužky, budete mít lepší přehled, kde jsou. V neposlední řadě můžete díky dobře připravenému organizéru předcházet situacím vzájemného vyčítání, kdo co měl udělat a neudělal. Nedílnou součástí plánovače by totiž mělo být rozvržení domácích povinností.

Aby byl plánovač pravidelně využívaný všemi členy domácnosti, je zapotřebí zvolit vhodné umístění. Obvyklým místem pro nástěnný organizér je kuchyň či jídelna, případně předsíň. Tedy místa, která jsou pro všechny členy dostupná, rodina se zde schází pohromadě a domlouvá se na společných i individuálních plánech. Pokud se z plánovače nemá v brzké době stát pouhá dekorace bez relevantní funkce, přemýšlejte o jeho používání důsledně. Organizér by měl být přehledně rozdělen do zón určených pro jednotlivé členy domácnosti, případně podle typů aktivit – rodina, škola, práce, volný čas. Výběr stylu je jen na vás, vyhovovat by však měl všem svým uživatelům.

A nezapomeňte na píšící pero či tužku, která musí být vždy po ruce – můžete ji připevnit pomocí plastové pružiny, silného provázku, nebo k organizéru připevnit kelímek na psací potřeby. Rozhodně tuto nezbytnost neopomíjejte. Nemít čím napsat vzkaz, může být příčinou nechtěných hádek.

Plánovač jako vkusný doplněk

K výrobě rodinného organizéru můžete využít rozmanité materiály. Pokud chcete na zeď co nejrychleji pověsit cokoli, co vám pomůže dát rodinnému harmonogramu řád, můžete zakoupit korkovou nástěnku, případně magnetickou tabuli s možností psát na ní fixem. Pokud vám ale není proti srsti tvůrčí činnost a chcete mít plánovač originální, popusťte uzdu své fantazii. Především ale zhodnoťte, co od organizéru očekáváte a jak má být velký. Řídit byste se měli počtem členů v domácnosti a způsobem, který pro svůj plánovač využijete.

Místo klasické korkové desky můžete nástěnku zhotovit z korkových zátek. V garáži či sklepě určitě objevíte skrytý poklad v nepoužívaných OSB deskách, zbylém polystyrenu, silném kartonu či izolačních deskách (skvělé jsou děrované). Zejména u polystyrenu je však nepříjemnou přidanou hodnotou zvuk, který při užívání vyluzuje, stejně tak nevyhnutelný nepořádek. Problém vyřešíte, když desku potáhnete zbytkem dekorativní látky. Vcelku jednoduchým řešením, jak esteticky pozdvihnout obyčejně vyhlížející nástěnku, může být i dekorativní rám.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

9.9.2015 4:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist