To je nápad! Terasa tohoto úžasného domu se pohybuje se sluncem. Jak to funguje?

Ve Varšavě vyrostl naprosto jedinečný dům, jehož část se pohybuje podle polohy slunce. Pomáhá stínit, nebo naopak pouští slunce do obývací části tak, aby v ní bylo vždy příjemně.

panorama148v4-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Foto: Joel Hauck (interiors); Olo Studio; Juliusz Sokołowski

Dům nazývají Quadrant House podle starodávného zařízení, které se používalo k určení polohy nebeských těles. Originální stavba nese podpis architektonického studia KWK PROMES z polských Katovic.

Investoři si přáli, aby jejich dům maximálně využíval slunečních paprsků a zároveň před nimi byl chráněn během horkých dnů, kdy je slunce spíš na obtíž. Architekti se rozhodli pro originální řešení a místo tradičních stínících prvků vyvinuli systém kolejnic, po němž se jedna část domu pohybuje. V případě potřeby se přiblíží k obytné části a odstíní ji. Když už není potřeba, vrátí se na své místo, na druhém konci zahrady, kde se přimkne k části domu, která hostí soukromé SPA.

Architektonická konfigurace stavbu rozděluje do tří částí. Hlavní část je patrová se sedlovou střechou, která zapadá do okolní zástavby. V přízemí se nachází obývací část s kuchyní, jídelnou a velkorysým obývacím pokojem. Tento prostor je na podélných stranách opatřen velkoformátovým prosklením, které se za letních dnů plně otevře a spojí se zahradou. V prvním patře jsou umístěny dvě ložnice s koupelnami.

Čtěte také:

K této části kolmo stojí jednopodlažní budova s plochou střechou, kde sídlí soukromé SPA. Na ni navazuje terasa, která se pohybuje na kolejnicích v rádiu 90° mezi denní zónou a SPA, čímž poskytuje požadovaný stín v létě a více slunečního světla v zimě.

Podívejte se, jak celý systém funguje:

Interiér návrháři navrhli s cílem navázat blízký vztah k přírodě tím, že odráží její barvy a textury. Paleta barev v přízemí se nese v různých odstínech bílé, šedé či černé a je obohacena o rafinované použití teplých barev na rafinovaně zakomponovaných uměleckých předmětech. Soukromé místnosti upřednostňují zemité barvy od bledě šedé po béžové odstíny, které vytvářejí intimní a zároveň příjemnou atmosféru.

V koupelnách použité armatury Ceadesign z leštěné nerezové oceli s čistými a pečlivými liniemi dotvářejí jednoduchý koupelnový dekor, odrážejí se od velkých zrcadel a propůjčují místnostem jas a hloubku.

Exteriér domu v čistě bílých barvách včetně střech napomáhá tepelné pohodě domu a zabraňuje přehřívání. Směrem do ulice nejsou žádná okna a dveře se skrytými zárubněmi dokonale splývají s fasádou.

Tak co říkáte? Líbí? Chtěli byste v něčem takovém bydlet? Jak celý dům vypadá, se můžete podívat také v naší galerii.

2.6.2022 2:00 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist