Nanotechnologie na zdi v parku čistí vzduch stejně jako malý les

Kousek zeleně uprostřed městské části Čachovice se dočkal zajímavé revitalizace s přesahem. Nejenže nabízí místo k odpočinku a místním akcím, ale také na mnoha místech připomíná hrdinský příběh mistra Jana Husa. Překvapivou funkci má cihlová zeď opatřená speciálním nátěrem.

4v0a8030-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Archiv Land05

Centrem Husova parku prochází trvalkové záhony lemované promenádou s lavičkami. Jejich výsadba byla promyšlena tak, aby nabízela ohňostroj kvetoucích rostlin od jara, kdy rozkvetou první cibuloviny, až do pozdního podzimu, kdy rozvinou své barvy astry a okrasné trávy se barví do zlatých barev.

Jejich bezprostřední okolí se nabízí jako místo k setkávání, proto je zde umístěno také WC, pítko a přípojný elektrobod. Široké dřevěné schodiště nad pláckem svádí k sledování originálního vodního prvku stejně jako kulturního představení, která se zde v budoucnu budou odehrávat.

Hořící sad

Uprostřed parku se začíná vyprávět příběh Mistra Jana Husa. Připomíná jeho upálení na hranici dne 6. 7. 1415. Přesně 6 x 7 řad okrasných jabloní je vysázeno za zády Mistrovy sochy, která stojí uprostřed parku. Tento upomínkový námět zvolili architekti ze studia Land05, kteří jsou autory nové podoby parku.

Na podzim jabloně doslova „vzplanou“ červenými plody. Symbolický oheň je uhašen ve vodní hladině na konci parku.

Bývalý rybník promlouvá

Malé obdélníkové jezírko svou tmavou barvou odkazuje na dno bývalého rybníka, který se kdysi rozkládal v místě parku. Jeho břehy skrývají ale ještě jedno tajemství. Je na nich vyveden slavný Husův citát. Celé znění se ale objevuje jen jednou za čas, kdy vodní hladina ustoupí a odhalí i druhou polovinu poselství. Finální podobu vodnímu prvky dalo studio XTOPIX.

Tmavé dlažby cest rovněž symbolizují dno bývalého rybníka. Tmavě šedé jsou i autorské sedací prvky ve tvaru bumerangů a solitérních sedáků, která nabízejí neformální posezení.

Nanotechnologie v akci

Cihlová reliéfní zeď nad hladinou vodního prvku je opatřena nanonátěrem, který je jedinečným českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Oxid titaničitý na povrchu zdi spolu s UV zářením je schopen na ploše 1 m2 zlikvidovat až několik kilogramů škodlivin ročně. Zeď proto s trochou nadsázky architekti nazývají supersoučasný prvek. K jejímu návrhu přizvali architekti sochaře Matěje Hájka.

„Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo zde najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku. Osvěžení u vody přijde navíc v létě vhod snad úplně každému. Mlatový plac jsme navrhovali tak, aby se tu mohly konat menší společenské akce jako trhy, setkání, představení a výstavy. Zdá se mi, že místo uprostřed městské části k tomu přímo vybízí“ popisuje architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

21.9.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist