Namažte okna a dveře dřív, než vám začne dovnitř táhnout

Ačkoliv to zatím příliš nevypadá, pohled do kalendáře nám neúprosně potvrzuje, že zima se blíží. Proto honem využijte posledních pěkných dní a pořádně zkontrolujte okna a dveře na balkon. Poradíme vám, na co se musíte zaměřit.

3hlinikova_okna_rd_brno_foto_zdroj_dafe-plast-17-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: DAFE Plast Jihlava, s. r. o.

Seřiďte kování

Je jasné, že netěsnícími okny vám bude domů příšerně táhnout a zároveň všechno teplo jimi bude unikat. Aby k tomu nedošlo, musíte včas zkontrolovat, zda okenní křídlo doléhá k rámu a zda dobře těsní. Pokud tomu tak není, je potřeba seřídit okenní kování, resp. uzavírací body, které jsou umístěné po celém obvodu okenního křídla, což znázorňuje obrázek ve fotogalerii.

Na dalším obrázku pak najdete, jak můžete zvýšit přítlak křídla pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě pomocí imbusového klíče.

Těsnění namažte olejem

Dalším rizikem, které číhá v zimě na vaše okna, je zamrznutí okenního těsnění. K tomu může dojít poměrně snadno zvláště během období, kdy klesají teploty pod bod mrazu. Obrana je přitom poměrně jednoduchá. Stačí, když teď na podzim okna pořádně umyjete a těsnění pak potřete kapkou oleje, který zajistí jeho elasticitu.

Nevětrejte jen tak

Předtím, než přijdou první mrazíky, byste si rozhodně měli ujasnit, jak v zimním období správně větrat. Větrání totiž nejenom že přivádí čerstvý vzduch do interiéru a zajišťuje tak zdravé klima a příjemné životní podmínky, ale také reguluje vlhkost, čímž pomáhá zabraňovat vzniku vodního kondenzátu a plísní.

Během topné sezony proto zapomeňte na větrání pomocí ventilačky. Zásadně během chladných měsíců větrejte tak, že otevřete všechna okna a balkonové dveře najednou, a to pouze na dvě tři minuty. Stěny místností se tak nestačí ochladit a vzduch se pak rychleji ohřeje. Navíc je to efektivní způsob větrání, který zajistí minimální ztráty tepla a ušetří náklady na topení.

Jak na údržbu balkonových dveří

Podobně jako okna vyžadují i hliníkové či plastové dveře na balkon před zimou určitou revizi. Všimněte si přitom hlavně, zda jdou dveře bez problémů otevřít a zavřít, tzn., zda nedrhnou. Pokud zjistíte opak, došlo pravděpodobně ke svěšení dveřního křídla. V takovém případě ho je potřeba seřídit, a to na spodním nebo horním pantu, které umožňují seřízení v různých směrech. Návod na seřízení byste měli získat od dodavatele. Pokud ho nemáte, určitě nebude těžké ho získat. Pak už by seřízení balkonových dveří s pomocí vhodně tvarovaného imbusového klíče nemělo být pro vás problém a měli byste to zvládnout během pár minut.

Může se také stát, že dveře špatně těsní a křídlo nedoléhá k rámu. V takovém případě se dá seřídit kování nastavením uzavíracích čepů. Potřebné nářadí podobně jako návod získáte v rámci zákaznického servisu také od dodavatele.

Pokud budete dodržovat výše zmíněná doporučení, tak vám letos v zimě okny ani dveřmi dovnitř určitě táhnout nebude.

17.10.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist