Nákup rodinného auta na operativní leasing má svá úskalí

Bez automobilu se nelze obejít nejen ve firmách, ale pochopitelně i v domácnosti. Ve zmiňovaném firemním prostředí se většinou řeší nákup kompletně celé flotily prostřednictvím operativního leasingu. Tato forma financování je vozu je poměrně jednoduchá a výhodná v tom, že máte neustále nová auta. Ostatně ani automobilky chrlící neustále nové modely rozhodně proti operativnímu leasingu nic nemají, naopak. My se podíváme na operativní leasing z pohledu rodiny, která potřebuje vůz. Vyplatí, nebo ne? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Nepřestávejte číst, prozradíme vám. Předtím se ale soustředíme na rozdíl mezi leasingem klasickým a operativním.

V čem je operativní leasing specifický?

Základní princip finančního leasingu spočívá v tom, že si nový zájemce o vůz nakonec své auto po uplynutí doby jeho pronájmu odkoupí. Operativní leasing ale počítá s tím, že vůz zůstane i po uplynutí této lhůty ve vlastnictví leasingové společnosti. Jinými slovy, zatímco u prvního jmenovaného postupně všechno směřuje k převodu auta, u operativního si lidé či společnosti pouze po čase vozy mění za nové.

Hlavní výhody operativního leasingu

První tradiční předností operativního leasingu je fakt, že vám značně ubude starostí s běžným provozem vašeho auta. O všechny tyto záležitosti se samozřejmě postará leasingová společnost. Veškeré náklady má klient zahrnuté ve svých splátkách. Tradičně se jedná o povinné ručení, havarijní, pojištění, platby za nejrůznější provozní záležitosti a podobně.

Klasická půjčka na auto vám takovéto vymoženosti rozhodně nenabídne. Na počátku rozhodně nebudete potřebovat nijak horentní sumu. U finančního leasingu je nezbytné složit akontaci zpravidla ve výši 10 až 30 % hodnoty automobilu. U operativního leasingu se s ničím takovým nesetkáte. Počáteční investice tudíž nejsou nezbytné. Pokud si tedy v rodinném rozpočtu vymezíte částku určenou na auto s tím, že ji budete platit bez naděje na to, že by bylo vaše, dostali jste se k zajímavému řešení.

Operativní leasing nemá jen přednosti

U operativního leasingu se setkáme také s mnoha nevýhodami. Tradičně se jedná o fakt, že automobil není váš a při jeho řádném splácení vám ho leasingová společnost jednoduše zabaví. Nepříjemnost také spočívá v neznámé odkupní ceně vozidla. Přestože je sice primárně tento leasing určen k neustálému pronajímání vozu, auto lze ve finále i dokoupit, a to zhruba 2 až 3 měsíce před uplynutím doby leasingu.

U většiny leasingových společností je navíc řidič omezený celkovým počtem najetých kilometrů. Leasingové společnosti si hlídají horní strop ujetých kilometrů a více zkrátka řidiči najet nemohou. Operativní leasing je specifický a mnohdy se vyplatí spíše se podívat i po půjčkách na auto.

Jejich srovnání najdete třeba na hyperfinance.cz.

14.8.2019 12:35 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist