Nákup bytu jako investice se nemusí vyplatit

Pořízení nemovitosti k bydlení je jednou z nejlepších investic. Bydlení je nutnost a pokud má člověk navíc „vlastní střechu nad hlavou“, je to jen dobře. Trochu jiná situace ale nastává, pokud lidé zvažují pořídit byt či dům na hypotéku a řadu let nemovitost pronajímat a časem prodat. Právě pronájem znamená řadu možných úskalí a dosti nejistý výsledek.

116275-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Koupě bytové nemovitosti je sice dobrou investicí, bohužel se ale lidé mylně domnívají, že je tomu tak za všech okolností a na takto uložených finančních prostředcích nelze prodělat. Ale to je velký omyl. Velkou neznámou je totiž budoucí vývoj cen bytů a domů, rychlost deregulace nájemného a také pohyb úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Pokud si někdo pořizuje nemovitost kvůli tomu, že v ní bude bydlet sám, tak tyto otázky moc neřeší. Pokud ale někdo kupuje byt nebo dům skutečně jako investici, kdy bude nemovitost pronajímat nebo ji později odprodá, měl by na možný budoucí vývoj na realitních trhu brát velký zřetel.

Doby, kdy téměř nezáleželo na tom, jakou nemovitost si klient vybral k investování, jsou nenávratně pryč. Několik let trvající strmý růst cen nemovitostí je definitivně u konce. Zdražování tehdy postihovalo prakticky všechny byty a domy. Kdo v té době koupil nějakou nemovitost, prakticky nemohl prodělat. Roční zisky se pohybovaly v desítkách procent.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Dnes je situace úplně jiná. Byty a domy už zdaleka tak nevydělávají – navíc koupě mnoha bytových nemovitostí by v současné době znamenalo spíše ztrátu. Stabilní je zatím poptávka po malých bytech v novostavbách a to především v zajímavých lokalitách. Ceny těchto bytů zatím stále rostou, i když velice mírně (jednotky procent ročně). Naopak klesá zájem o bydlení na starších panelových sídlištích, s tím padají i ceny těchto nemovitostí.

Současný zájem o nákup malometrážních bytů přitom táhnou hlavně hypoteční úvěry – respektive historicky nízké úrokové sazby. Experti se ale domnívají, že během příštích tří až pěti let bude trend pořizování malých bytů na hypotéku vystřídán poptávkou po větším bydlení a to znovu na úvěr.

Investovat do nemovitosti nebo ne?

Nákup nemovitosti stále patří mezi výnosné investice, je nutné ale velmi pečlivě vybírat. Jen omezený okruh bytů či domů bude znamenat pro investora zisk. V prvé řadě je nutné se hodně soustředit na umístění dané bytové nemovitosti. Do budoucna poroste zájem lidí hlavně o bydlení v atraktivních lokalitách. Při výběru je třeba se soustředit pouze na nově postavené cihlové domy (byty) s pěkným výhledem, na panelové domy je lepší z hlediska investice do nemovitosti raději zapomenout.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Atraktivní umístění nemovitosti je totiž také dobrým předpokladem pro bezproblémové nalezení nájemníka. Koupit bytovou nemovitost a nepronajímat ji, je téměř pošetilost. V takovém případě by investor spoléhal pouze na budoucí růst cen nemovitosti a to je již rizikovější kalkul z hlediska dosažení zisku. Pravdou sice je, že kvalitní nemovitost je jedním z aktiv, které jsou považovány za uchovatele hodnoty, ale zcela opomíjet výnos z pronájmu je zbytečnou ztrátou. Avšak ani v případě, kdy majitel nemovitosti vhodného nájemce nalezne, není zaručeno, že se investice skutečně vyplatí. Velkou neznámou je, zda-li výnos z pronájmu pokryje měsíční splátku hypotéky. Pokud ne, což je poměrně hodně pravděpodobné, je třeba tuto investici dobře propočítat. Je třeba uvažovat o tom, jakou sumu vlastních peněz bude potřeba vydat, opotřebení bytu v důsledku jeho pronájmu, riziko, že nějakou dobu bude byt bez nájemníka a tudíž nebudou prostředky z pronájmu a celou řadu dalších faktorů. Teprve potom je možné se vrhnout do případné realitní investice.

(Příští téma – Vyplatí se dnes kupovat byt malému dítěti na hypotéku?)

Radek Šalanda

Foto autor

18.4.2006 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist