Najděte správné místo pro svou televizi

Blíží se Vánoce a s nimi čas, který většina z nás tráví v rodinném kruhu. K tomu patří příjemná atmosféra spojená s vyprávěním zajímavých příběhů a vzpomínání. Ale nejen to. Většinou se neobejdeme také bez pohádek a romantických filmů. Není tedy náhoda, že právě před koncem roku si hodně lidí kupuje nové televizory. Technické parametry tentokrát ponecháme stranou. Ostatně každý je má asi předem dostatečně prostudované a ví, který výrobek mu vyhovuje. Podívejme se však na televizi z pohledu jejího umístění v interiéru. Víte, jak pro ni najít ideální místo?

1wharfside_cubus-pure-media-cabinet-and-lift-coffee-table-by-team-7-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Wharfside

Největší neznamená nejvhodnější

Před nákupem televizoru si v klidu rozmyslete, jak by měla být velká. Je pochopitelné, že většina z nás touží mít skvělý a velký obraz. Jenže právě to může být kámen úrazu. Délku úhlopříčky musíte přizpůsobit velikosti místnosti. V prostorné vstupní hale oceníte televizi zabírající dvě třetiny stěny. Ve standardním bytě, a to zvláště v paneláku, by vás z ní za chvíli bolely oči a hlava.

Proto je nutné se trochu krotit. A jak by teda měla být obrazovka velká? Vyplatí se držet zásady, že úhlopříčka by se měla rovnat třetině vzdálenosti, z níž budeme televizi sledovat. Když je menší, zbytečně si budete namáhat oči. Když bude větší, riskujete, že se nedostaví kýžený požitek, protože se do vašeho zorného pole nedostane celý obraz.

Nikdy ji nedávejte proti oknu

Až budete mít televizi konečně doma, určitě se nebudete moci dočkat, že ji zapojíte a usednete ke sledování svých oblíbených pořadů. Jedna z hlavních věcí, která by vám to mohla překazit, je sluníčko a denní světlo obecně. A většinou vás nezachrání ani neprůsvitné rolety, závěsy či žaluzie.

Jediné, co by mohlo být účinné, jsou okenice nebo předokenní rolety. Lepší je však neriskovat a televizi radši dát někam vedle okna nebo v horším případě na sousední stěnu.

Nábytková stěna nebo zeď?

Další otázkou je, zda je lepší televizi jen postavit na nábytek  nebo jestli ji raději pověsit na zeď. Rozhodnutí záleží samozřejmě jen na vás, příp. na vašich možnostech. V obou případech byste měli brát v potaz umístění potřebných zásuvek, a to jak přívod elektřiny, tak i anténní výstup. Dlouhé přívodní kabely totiž váš interiér příliš nezútulní. Samozřejmě určitým řešením jsou buď speciální podlahové, nebo krycí lišty.

Pokud však chcete televizi pověsit, měli byste si upevnění držáku vyměřit tak, aby spodní okraj obrazovky byl maximálně 60 centimetrů nad zemí. Když dáte televizi příliš vysoko, tak sice možná vynikne jako zajímavá dekorace s neustále měnícím se designem, ale vás pravděpodobně začnou trápit bolesti krční páteře, protože při sledování pořadů budete mít zakloněnou hlavu.

8.12.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist