Najděte ideální umyvadlo pro vaši koupelnu

Umyvadlo je určitě nejvytíženější součástí koupelny a zároveň i její dominantou. Proto byste měli jeho výběru věnovat náležitou pozornost. Když už máte dobře vybráno, nepodceňovat údržbu, nejde je o čistotu mísy, umyvadlo má i skryté systémy jako například sifon, který je možné užívanými a velmi oblíbenými postupy čištění zničit.

jika-cubito-pure2-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: JIKA

Dnes nikdo nevybírá umyvadlo, které mu padne první do oka nebo podle ceny. Zařízení koupelny je velká investice. Nevhodně vybraný obraz sundáte a nahradíte jiným. S umyvadlem či s obklady to je náročnější.

Všechno musí ladit

Umyvadlo by mělo rozhodně korespondovat se ostatním zařízením – vanou i toaletou. Neprohloupíte, když sáhnete po jednotné sérii, které nabízejí snad všechny firmy. Tak nemůžete sáhnout vedle, vše bude sladěné.

Pokud zařizujete v modernějším duchu, pak volte spíše hranatá nebo geometricky zajímavá umyvadla. Obvyklá, zaoblená, se pro změnu hodí do klasických koupelen. „O tom, jak velké umyvadlo použijeme a kam ho nakonec umístíme, rozhodují především dispozice koupelny. Před umyvadlem by měl zůstat dostatečný asi 80 cm velký prostor pro pohodlný pohyb. Také po stranách počítejte minimálně s 10 centimetry místa. V případě, že zde chcete umístit držáky na ručníky, raději pár centimetrů ještě přidejte,“ radí Petr Štěpánek, servisní technik značky Jika.

Aby se dobře vešlo

Obvyklá šířka umyvadel je 60 centimetrů, můžete si ale pořídit mnohem větší – třeba o 80 – 100 cm, nebo naopak užší, zvlášť pokud bojujete s místem. Některé typy o šířce 40 cm dokážou nabídnout dostatečný prostor pro každodenní hygienu, ale obvykle najdete v této šířce jen umyvátka vhodná k opláchnutí rukou na toaletě. Problém s prostorem ale vyřeší i rohová varianta, která nakonec může vaší koupelně slušet ze všeho nejvíce.

Kdo nemá problém s místem, neprohloupí s dvojumyvadlem. Potěší hlavně rodiny s dětmi a po ránu odpadne přetahování o místo. Navíc vás u tohoto typu překvapí velký odkládací prostor. Díky tomu si už nemusíte lámat hlavu s hledáním dalšího volného místa třeba pro odložení zubních kartáčků.

Koupelnový nábytek zvýší úložné prostory

V koupelně se neobejdeme bez úložného prostoru, musíme někam uložit všechny krémy, pleťová mléka a další zkrášlující prostředky. Pokud máte v koupelně i pračku, potřebujete někam umístit prací prášky či aviváže. Skříňka pod umyvadlem navíc šikovně skryje sifon.

Bez sifonu to nejde

Sifon bychom měli vždy pořizovat spolu s umyvadlem. Předejdeme tím situaci, kdy je nutno sifon upravovat, což některé typy neumožňují.

„Sifon, který vybíráme, by měl pocházet od certifikovaného výrobce. Řemeslník by se měl při jeho instalaci vyhnout tzv. flexi připojení, které může představovat nejen estetický, ale časem i praktický problém. Stává se, že lidé nalijí dovnitř různá čistidla, která mohou degradovat plast, ten se pak ohýbá a časem by se mohl i protrhnout. Co se týče estetického hlediska, plastový sifon bývá často průhledný, nečistoty v něm usazené zčernají a nepůsobí to pěkně, ani když máte sifon zakrytý koupelnovým nábytkem,“ upozorňuje Petr Štěpánek.

Sifon je sběrnou nečistot, které nám spadnou do umyvadla, třeba vlasů a jednou za čas se ucpe. V takovém případě je oblíbeným prostředkem hydroxid sodný, který zalijeme horkou vodou. Takového způsobu čištění bychom se ale podle odborníků měli vyvarovat.

„Ačkoliv se tento postup zprůchodnění odpadu jeví jako efektivní, můžete si jím způsobit nemilé komplikace. Hydroxid totiž zeslabuje stěnu materiálu sifonu a vysoká teplota ho může narušit. Paradoxně můžete tímto způsobem čištění sifon zcela zacpat. Nejideálnějším způsobem čištění sifonu je tak jeho jednoduché rozmontování a manuální vyčištění například malým kartáčkem,“ vysvětluje servisní technik značky Jika.

Baterie – šperk koupelny

Nejenže dokreslují vzhled koupelny, mohou mít i velký vliv na spotřebě vody celé domácnosti. Pokud chcete ušetřit, pořiďte si baterii s perlátorem.

Vychytávkou je pak perlátor s nastavitelným proudem vody, která umožní změnit směr proudu vody tak, aby proud dopadal přímo do umyvadla. Navíc perlátor umístěný v baterii je vyroben ze speciálního materiálu, na kterém se neusazuje vodní kámen – a díky tomu odpadá namáhavé čištění. Vysoce kvalitní keramická kartuše je samozřejmostí.

„U instalace pákových baterií je žádoucí flexi připojení, které by měl provést profesionál. Tyto hadičky fungují jako brčko, a pokud se nevhodně ohnou, voda jimi neproteče. To se stává především u teplé vody, kdy se flexibilní hadička vyrobená z gumy s kovovým opletem nahřeje a lehce ohne. Běžně se nachází pod baterií a propojuje tělo baterie s rohovým ventilem, a to právě v místě, kde je přívod vody,“ doplňuje dále Štěpánek.

Součástí některých umyvadlových baterií bývá systém Click-Clack, což je speciální zátka, která umožňuje jednoduché manuální zavírání a otevírání odtoku umyvadla.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist