Jak nahradit denní světlo žárovkami? Zásadní poznatky vám změní život

Když se ráno probudíte a svítí do oken sluníčko, hned se cítíte plni energie a s vervou se pouštíte do práce. Při zamračené obloze je mnohem náročnější se nastartovat. Slunné dny jsou ale někdy vzácné, a tak si musíte pomoci jinak. Nahradit sluneční svit pomohou žárovky se správně zvolenou teplotou chromatičnosti. Které vás pohnou k výkonu a které nastaví na odpočinek?

shutterstock_1107913979-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Trocha teorie na úvod

Každý typ světla má jinou barvu, kterou označujeme jako teplotu chromatičnosti. Udává se v kelvinech značených písmenem K. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota kelvinů, tím je světlo bělejší, studenější, u nejvyššího čísla až do odstínů modré. Naopak čím je počet kelvinů nižší, tím jsou odstíny světla teplejší, laděné do žluta až do červena.

Teplé odstíny jsou vhodné pro příjemné chvíle odpočinku v ložnicích, dětských pokojích či klidnému posezení v obývacím pokoji. Pohybují se v rozmezí 2 800–3 300 kelvinů. Pro představu teplota barevnosti svíčky je přibližně 1 900 kelvinů.

Pocitově neutrální odstíny vhodné pro práci, které lze využít i tam, kde není dostatek denního světla, jako je například kuchyň, koupelna nebo chodba, se udávají mezi 5 000–6 000 kelviny.

Studená aktivuje, teplá uklidňuje

Každá barva světla na nás působí jinak. Teplé tóny jsou nám asi nejsympatičtější, protože navozují pocity klidu, útulnosti a dotváří příjemnou atmosféru, zejména ve večerních hodinách, kdy se tělo zklidňuje po celodenní aktivitě.

Studenější odstíny jsou naopak důležité při práci, protože simulují intenzitu denního světla a tím zároveň zvyšují produktivitu a nabudí nás k výkonu.

„Při výběru vyšší barevnosti žárovky není třeba mít obavy, a pokud potřebujete získat více denního světla na práci do místnosti, kde vám chybí, volte ideálně žárovku s 6 000 kelviny. Taková teplota se udává pro jasné polední světlo. Pozor však na příliš vysoká čísla kelvinů, například teplota od 7 000 do 10 000 kelvinů už značí světlo při zatažené až silně zamračené obloze, je tedy velmi studené až modré,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Světlo volte podle funkce místa

Při výběru světel, respektive vhodných žárovek, přihlédněte také ke členění a barevnosti interiéru. Pokud je místnost tmavá, snese více neutrální barvy světla, pokud je naopak interiér laděn do světlých až bílých barev, volte teplejší odstíny světla.

Vhodné je rozdělit světlo do více sekcí. Kromě hlavního osvětlení, je dobré vsadit také na bodové osvětlení. Obojí je vhodné vybírat podle typu místnosti a jejích jednotlivých částí.

„Například nad pracovním stolem umístěném v obývacím pokoji můžete zvolit bodové studené světlo pro práci, které ještě umocníte světlou stěnou nebo umístěním zrcadla. Zbytek obývací místnosti tak může zůstat v příjemných teplých odstínech,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Když okno nestačí

V místnostech, které to umožňují, se snažte maximalizovat dostatek denního světla. Toho dosáhnete nejen přizpůsobením barevnosti interiéru do světlejších tónů či zakomponováním zrcadel, ale také dodatečnými řešeními.

„Někdy se stane, že ve snaze dostat do místnosti více světla, slevujete v designu. Proto pokud se nechcete vzdát vysněného interiéru kvůli nedostatku světla, nainstalujte do interiéru světlovody. Ty lze vhodně zakomponovat do jakéhokoliv stylu a zároveň znásobit množství denního světla i bez použití žárovek nebo barevného přizpůsobení místnosti,“ uzavírá Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

8.3.2021 12:00 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist