Náhrada plynového kotle? Obliba tepelných čerpadel raketově roste

V letošním roce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech o 50 %. Stojí za tím hlavně očekávání dalšího růstu cen plynu a strach z jeho nedostatku. Roli sehrává i zvýšení dotací na 180 tisíc korun. Nejčastěji je pořizují majitelé rodinných domů a nově se montují i do rekreačních objektů a bytovek.

shutterstock_1993597250-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Turbulentní otřesy na poli energetiky posledních měsíců, které umocnila válka na Ukrajině, nutí lidi přehodnotit stávající způsoby vytápění a hledat levnější alternativy. A právě vytápění tepelnými čerpadly vychází velmi výhodně. „I když se zdražují celkově všechny energie včetně elektrické, je momentálně tepelné čerpadlo vnímáno jako zdroj, který je pro vytápění nejméně závislý na cenách energií,“ říká Ondřej Popelka, ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky.

Rostoucí trend obliby tohoto řešení vytápění by měl i nadále pokračovat. Podle loňských odhadů společnosti BRG mělo dojít z hlediska počtu prodaných tepelných čerpadel na českém trhu mezi roky 2021 a 2025 k nárůstu o více než třetinu. Aktuální situace však dosavadní odhady výrazně upravuje. „Vzhledem k rostoucím cenám plynu aktuálně odhadujeme, že do roku 2025 stoupne prodej tepelných čerpadel v Česku oproti loňskému roku o polovinu,“ doplňuje Ondřej Popelka.

Z analýzy Komory obnovitelných zdrojů energie vyplývá, že z 50 tisíc domácností, které si vloni pořídily obnovitelný zdroj energie, sáhla téměř polovina z nich po tepelném čerpadle. Aktuálně je tak využívá více než 130 tisíc tuzemských domácností.

Pro a proti

Instalace tepelného čerpadla není levná. I když na jeho pořízení získáte dotaci, jejíž výše letos vzrostla na 180 tisíc korun, budou vámi vložené finanční prostředky třeba ve výši 100 tisíc korun. K prvotní investici je nutné přičíst i provozní náklady, které zahrnují například pravidelné roční servisní prohlídky či pozáruční opravy – právě ty celkovou návratnost tepelného čerpadla zdražují. Na druhou stranu, díky vysokým cenám elektřiny se vložené peníze vrátí v horizontu několika let.

Čtěte také:

Řešení pro bytovky i chalupy

Z jednotlivých typů nemovitostí si lidé tepelná čerpadla nejčastěji pořizují do rodinných domů. Největší poptávka po tomto řešení je podle Popelky u novostaveb, objevuje se ale i u starších zateplených i nezateplených domů. Alternativu pro dosavadní plynové zdroje vytápění pak hledají i bytové domy, které se tak chtějí zbavit závislosti na plynu.

Majitelé rekreačních objektů rádi sahají po kombinaci TČ s fotovoltaikou. Nahrává jim skutečnost, že začátkem chatařské sezony se začíná zvyšovat sluneční záření. Jedním z nejvýhodnějších zdrojů ohřevu vody je solární systém. V kombinaci s tepelným čerpadlem, především v zimním období, se tak zvyšuje i životnost tepelného čerpadla. V horkých dnech lze tepelné čerpadlo užívat k chlazení objektů a díky elektřině ze slunce je pak jeho letní provoz prakticky zadarmo.

Ohřev vody tepelným čerpadlem

Relativní novinkou je elektrický ohřívač vody na bázi tepelného čerpadla. To odebírá energii ze vzduchu v místnosti, ve které je instalováno, zároveň ho ochlazuje a odvlhčuje. Takto úsporně vyrobené teplo je využito k ohřevu vody ve vestavěném zásobníku užitkové vody.  

A co vy? Uvažujete o koupi tepelného čerpadla, nebo dáte přednost fotovoltaice?

4.5.2022 11:30 | autor: Julie Veselá | zdroj: Enbra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist