Náhled do katastru nemovitostí online

Na katastru nemovitostí lze zjisti mnoho informací. Jde například o katastrální území jednotlivých obcí i osad, jednotlivé pozemky v podobě parcel, jsou zde všechny budovy spojené pevným základem se zemí, ale jsou zde i informace o bytech a nebytových prostorách. Lze zde zjistit i informace o rozestavěných budovách, bytech i nebytových prostorách a konečně jsou zde zaznamenány také právní vztahy a věcná práva k nemovitostem.

136355-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Je pravda, že všechny informace on line na internetu nelze získat, na to je potřeba mít práva nebo se obrátit přímo na dotyčný katastrální úřad.

Internet nabízí možnost náhledu do katastru, ale jak bylo řečeno, je rozdíl mezi Dálkovým přístupem do katastru nemovitostí a mezi jpouhým nahlížením do katastru nemovitostí. Nahlížení, neboli volný přístup do katastru nemovitostí, je umožněn všem uživatelům internetu. Je to bez jakékoliv registrace a také je bezplatný. Na druhou stranu možnosti výstupů jsou však proti dálkovému přístupu do katastru nemovitostí omezené, jak již bylo naznačeno. Jde o to, že úplný výpis z katastru nemovitostí, a také některé další výstupy, nejsou umožněny.

Stavíte? Potřebujete souhlas sousedů? Poraďte se na forum.living.cz

Jak tedy na internetu vstoupit do katastru nemovitostí? Je nutné si předem říct, že rozsah a podmínky poskytování údajů z katastru nemovitostí jsou určeny vyhláškou č. 358/2013 Sb., o poskytování údajů z katastru nemovitostí. Ta totiž umožňuje, mimo obvyklých forem, vydávání informací, výpisů, opisů a kopií, které jsou dostupné přímo na budovách úřadu katastrálních pracovišť, získat některé informace bezplatně prostřednictvím veřejné sítě, v našem případě na internetu.

Elektronický katastr nemovitostí

Internet tak zajišťuje možnost získání řady dalších datových služeb. Data jsou v elektronické podobě a ve stanovených výměnných formátech, které obsahují údaje ze souboru popisných informací, z digitálních katastrálních map a také z rastrových dat zatím jen naskenovaných katastrálních map. Tato data poskytují v rámci své působnosti jednotlivá katastrální pracoviště, případně výstupy, které přesahují rámec jednoho katastrálního pracoviště, pak zajišťuje ČÚZK, konkrétně odbor služeb uživatelům.

DOPORUČUJEME: Výpis z katastru nemovitostí

Na stránce http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ si tak můžeme vyhledat ony informace. Je však potřeba znát. Je to především jméno katastrálního území. Většinou jde o obec či město, ovšem i to se může skládat z dalších území. I zde jde většinou o bývalé obce, které byly přičleněny do dané obce. Je si třeba uvědomit, že katastrální mapy mají středověkou historii, vycházejí z hranic panství nebo jejich jednotlivých částí.

Výsledkem základního vstupu do náhledu do katastru nemovitostí je pro parcelní číslo mimo jiné zejména obec a její jednotlivé katastrální území, výměra v m2, typ parcely, mapový list, druh pozemku, vlastnické právo a konečně i pracoviště Katastrálního úřadu, který vykonává nad daným územím státní správu.

4.9.2013 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist