Nadčasové obklady a dlažby se vám nikdy neomrzí, říká architektka Milica Čudková

Správně vybrané obklady a dlažby jsou naprostým základem při zařizování každého interiéru. V rozhovoru to tvrdí architekta Milica Čudková, která se do povědomí širší veřejnosti dostala především díky svému účinkování v pořadu Bydlení je hra. Pěkné bydlení lidem tvoří, i když světla kamer právě nesvítí. Proč volí do interiérů nadčasové obklady a dlažby? A na čem aktuálně pracuje?

Je o vás známé, že navrhujete nadčasové bydlení a důraz při tom kladete také na výběr kvalitních podlah či obkladů. Jenže co klient, to jiný úhel pohledu na zařízení interiéru. Dalo by se ale alespoň stručně popsat, jak co nejlépe vybrat obklady a dlažby, které se lidem neomrzí ani po letech?
Na začátku je potřeba důkladně analyzovat potřeby klienta. Společně zjišťujeme, co přesně hledá a potřebuje. Zjednodušeně řečeno se v klientech snažím vyvolat celou řadu otázek, na které společně hledáme odpovědi. Například do koupelny jeden upřednostňuje matné obklady a sprchový kout, druhý lesklé obklady a vanu, třetí velkoformátové obklady a dlažby. Obecně ale platí, že s klienty volíme tlumené barvy obkladů a dlažeb, které se dají výborně oživit barevnými doplňky. Z mých profesních zkušeností vyplývá, že výrazné barvy obkladů a dlažeb člověka po letech přestávají bavit, a pak chce koupelnu „sekat.“ Doplňky ale vždy můžete vyměnit a dát tak koupelně novou tvář. Snažím se navrhovat nadčasové koupelny na celý život. Za celou mou praxi se mi ještě nestalo, že by zákazník můj návrh předělával.

Prodejců dlažeb, obkladů a sanitární keramiky je dnes na trhu opravdu hodně. S kým při návrzích interiérů spolupracujete?
Zkoušela jsem spolupracovat s několika firmami, ale již přes deset let vybírám se zákazníky obklady a dlažby téměř výhradně v české společnosti M.B.KERAMIKA. Pečlivě jsem tehdy hledala dodavatele obkladů a dlažeb, který bude mít nejen široký sortiment, ale mně a mým klientům poskytne při tvorbě nadčasového interiéru i služby navíc. V jiných firmách často aktivně nabízejí především obklady a dlažby, které mají vystavené na prodejně. Já jsem ale ke své profesi potřebovala najít kreativnější přístup. Když dostanu nějaký nápad a popíšu, co hledám, potřebuji, aby na to prodejce reagoval a nabídl mi co nejvhodnější obklady a dlažby v požadovaném cenovém rozsahu. Právě toto v M.B.KERAMICE umí výborně. Keramické dlažby a obklady hledají u nejrůznějších výrobců.

Můžete popsat, jak přesně spolupráce při výběru obkladů a dlažeb probíhá? Co se děje poté, co s klientem vstoupíte do prodejny?
Určitou představu o tom, jaké obklady či dlažby budeme s klientem hledat, mám ještě předtím, než vstoupíme do prodejny. Prodejci ještě před naší návštěvou připraví vzorky obkladů a dlažeb a návrhy řešení, které by mohly naše představy splňovat. Když nás něco zaujme, jednotlivé kusy keramických dlažeb a obkladů si necháme vyskládat na podlahu. Abychom viděli, jak budou vypadat v ploše, a jak je lze vzájemně kombinovat. Někdy je zákazník nerozhodný, při výběru obkladů a dlažeb váhá, a tento přístup mu velmi pomáhá. Považuji také za naprosto nezbytné, aby všichni prodejci měli detailní znalosti o obkladech a dlažbách – o tom, jakou mají otěruvzdornost, mrazuvzdornost a další důležité vlastnosti. Díky tomu mohou velmi dobře poradit, kam se jaké obklady a dlažby hodí. Firma by měla mít takové dodavatele, aby i obklady a dlažby, které vypadají luxusně, dokázala nabídnout za velmi příznivé ceny. A spoustu z nich by měla mít skladem k okamžitému odběru.

Stalo se vám někdy, že když jste s klientem již vybrali obklady a dlažby, začal pak o svém rozhodnutí pochybovat?
Ano, i to se občas stává. Většinou se ale pochybnosti dostavují až v momentu, kdy už řemeslníci začínají pracovat na proměně interiéru. Je to dáno i tím, že když se v počáteční fázi nějaká místnost začíná kompletně předělávat, jsou v ní jen nahozeny omítky, na podlaze je ještě betonový podklad a nejsou dodělány stropy… V této době ještě celek působí tmavě a ponuře. Klient si pak najednou nedovede výsledný efekt po položení obkladů a dlažeb představit a začíná být nejistý…

Jak pak v těchto případech postupujete?
Spoustu zakázek řešíme osobně na místě s obchodní ředitelkou M.B.KERAMIKY Veronikou Prouzovou. Znovu se zákazníkem projdeme vybrané obklady a dlažby a upevníme jeho rozhodnutí. Veronika má i výborné technické znalosti o obkladech a dlažbách, dokáže se vcítit do zákazníka a odhadnout, jaké informace před pokládkou obkladů a dlažeb přesně potřebuje. Řekla bych, že má jakýsi šestý smyl, který je zvláště při osobních návštěvách u zákazníků ještě před tvorbou interiéru víc než přínosný.

Za klienty společně jezdíte po celém Česku, ale také na Slovensko…
Ano, je důležité na jednotlivé stavby jezdit ještě před proměnou interiéru a pokládkou obkladů a dlažeb. Je potřeba řešit veškeré technické detaily. Dodavatel musí být připraven obratně řešit i případné vzniklé potíže a následné reklamace obkladů a dlažeb. U jedné zakázky se nám například stalo, že když vykládali kamion, některé obklady a dlažby se rozbily. Zákazníkovi vyšli vstříc a všechny rozbité obklady a dlažby mu bezplatně vyměnili. Anebo když se stane, že potřebujeme obklad a dlažby navíc, je nutné doobjednat je obratem.

Nedávno jste dokončili zajímavý interiér jedné brněnské prvorepublikové vily.
Klient měl požadavek, aby vila působila reprezentativně a ctila ducha doby. Pro tři nadčasové koupelny jsme společně vybrali zrcadlové obklady a dlažby. Koupelny jsme nasvítili LED svítidly, které ji doslova rozzářily. Použili jsme je i na podlahu, do nik či sprchového koutu. V kombinaci se zrcadlovým efektem obkladů a dlažeb budou mít členové rodiny i večer v koupelnách dostatek světla jako za bílého dne. Do zádveří se nám povedlo vybrat takřka stejný odstín dlažby, jakou má původní kamenné schodiště. Na vodním paprsku jsme do dlažby nechali zhotovit monogram rodiny.

Na jaké další proměně interiéru aktuálně pracujete?
Aktuálním projektem je například kompletní zařízení interiéru v jedné rozsáhlé dřevostavbě u Žiliny na Slovensku. Klient má rád přírodní styl. Společně jsme vybrali keramické dlažby v designu dřeva, do nadčasové koupelny pak kamenná umyvadla nebo nádhernou zelenou mozaiku z přírodních kamenů. Použijeme ji i na některá místa v podlaze, do které pro umocnění efektu dáme LED světla. Zakázek, na kterých pracuji, je celá řada. Největší odměnou pro mě je, když je klient s výsledkem mojí práce spokojený.

9.11.2018 5:57 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist