Nacisté ukradli Čechům 9801 zvonů. Na jejich památku bude odlit jeden velký, vážící 9801 kg

Za druhé světové války zabavili nacisté v protektorátu Čechy a Morava 9 801 zvonů, které byly odvezeny a následně přetaveny na zbraně. Na upomínku těchto umlčených zvonů by měl vzniknout jeden nový, velký, se silným hlasem o váze 9 801 kg. Za každý ztracený tedy bude symbolicky do nového zvonu vložen jeden kilogram materiálu.

maniny-c-sanctus-castulus-1-1100x618.jpg Zdroj: archiv Sanctus Castulus

Nový zvon #9801, který bude druhým největším po zvonu Zikmund v chrámu sv. Víta, bude umístěn na Rohanském ostrově. Právě na místě, kde byly zrekvírované zvony shromážděny a poté v roce 1942 odvezeny do válečných továren v Německu.

„Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Se zvony je spojena řada důležitých událostí naší historie a mnoho osudů. Válečné rekvizice proto znamenaly nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout,“ připomíná Ondřej Boháč, pražský zvoník a předseda spolku zvoníků Sanctus Castulus, který za projektem stojí.

Umlčené oběti

Z věží kostelů a radnic za protektorátu zmizelo až devadesát procent zvonů. Nařízení, kterým byly rekvizice zahájeny, bylo vydáno 26. listopadu 1941. Zvony byly rozděleny do čtyř kategorií podle prvních čtyř písmen abecedy. Pouze ty označené „D“, tedy nejcennější a nejvzácnější, měly šanci na záchranu. „Hřbitov zvonů“ na pražském Rohanském ostrově se rozprostíral na 5 000 metrech čtverečních.

Zatímco po první světové válce se za neuvěřitelného úsilí našich předků podařilo většinu zničených zvonů nahradit novými, po druhé světové válce se nic takového neopakovalo. Nastupující komunismus zpřetrhání společenských pout naopak vítal.

Symbolický návrat

Odlití je plánováno na květen 2022 ve špičkové dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku, kde se odlévaly zvony do českých zvonic už v době Rakouska-Uherska. V minulých letech firma vyrobila i zvony pro pražské kostely sv. Havla a sv. Haštala.

Zvon dorazí do Prahy na konci léta 2022. Bude darován hl. m. Praze a měl by být umístěn jako součást nového parku na revitalizovaném Rohanském ostrově.

Odlití Zvonu #9801 v sobě nese širší poselství, než je memento válečné ztráty. Hmatatelné gesto, věří zástupci iniciativy, ukáže, že navzdory nenávisti a zlobě projevované na sociálních sítích spolu lidé stále dokáží mluvit – a domluvit se.

Na zvon se složíme

Sbírku na memento v podobě Zvonu #9801 a další zmizelé zvony vyhlašuje stejnojmenná iniciativa 80 let poté, co lodě se zrekvírovaným nákladem na palubě odpluly do Říše. Přispívat lze na transparentní účet 9801198011 / 2010.

„Iniciativu Zvon #9801 vnímáme jako aktivní způsob připomenutí významné, ale málo známé historické události a jako symbolický návrat zvonů do Česka. Významným odkazem je přitom pro nás zvon Liberty Bell v USA, který reprezentuje tradici svobodného Západu,“ říká Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF, která jako jedna z prvních přispěla.

Zvon #9801 by neměl zůstat jen pomníkem, ale odbít pomyslný začátek dlouhodobé sbírky, která bude shromažďovat finance pro návrat zmizelých zvonů v České republice.

4.2.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist