Jste nachlazení nebo trpíte nespavostí? Pomohou vám aromalampy a difuzéry

Aromalampy nejsou žádnou novinkou. Byly známé už ve starověku, kdy se pomocí vůně z éterických olejů léčily neduhy těla i duše. A důkazem toho, že naši předkové byli moudří, je skutečnost, že se aromalampy, resp. éterické oleje, používají ke zlepšení zdravotního stavu dodnes. Oblíbené jsou také difuzéry, které šíří vůni prostřednictvím bambusových tyčinek zčásti ponořených do esenciálního oleje a není k tomu potřeba zapálená svíčka. Většina z nás oboje vnímá také jako dekorace, které zútulňují domácí prostředí.

2sophie-allport-honey-spiced-lavender-fragrance-collection-lifestyle-1100x618.jpg Celá galerie 27 Zdroj: Sophie Alport

Jak je správně používat?

Nejlepší je si pořídit aromalampu s širokou miskou na vodu. Pokud vyberete misku malou, budete muset vodu velmi často dolévat a špatně se vám bude regulovat poměr oleje ve vodě. Obvyklé dávkování je čtyři až osm kapek. Záleží samozřejmě na velikosti místnosti, v níž aroma lampu používáte. Vodu do misky nalévejte teplou, aby se lépe odpařovala. Neměla by ale přesáhnout teplotu 50 stupňů Celsia. Příliš horká voda totiž zničí léčivé účinky oleje. A teprve když máte všechno připravené, můžete zapálit čajovou svíčku.

Jak je to s éterickými oleji?

Aromaterapie, jak už její název napovídá, je založená na používání éterických olejů. Ty se lisují, destilují nebo extrahují z rostlin. Na každý druh oleje je potřeba jiná část rostliny – kůra, list, květ, plod.

Do aromalamp je možné koupit také pevné vonné vosky. Pro dosažení příznivých účinků na organismus je však důležité, aby jak oleje, tak vosky byly stoprocentně přírodní. Syntetické příměsi jsou bohužel spíše zdraví škodlivé.

Vybírat lze z různých druhů olejů

Každý olej pomáhá na jiné zdravotní problémy. Mezi nejčastější obtíže, se kterými vám může aromaterapie pomoci, patří bolest hlavy, nespavost, nachlazení nebo stres. Od konkrétních potíží vám uleví oleje z těchto rostlin:

bolest hlavy: kardamom, mateřídouška, levandule,

nespavost: kopr, levandule, meduňka,

nachlazení: eukalyptus, borovice, zázvor, citron,

stres a úzkost: vanilka, bazalka

Aromalampy a difuzéry mají ještě další pozitiva. Dokáží vydezinfikovat a osvěžit vzduch a přispívají tak ke zdravějšímu prostředí. Nejvíce osvěžující jsou citrusové oleje z mandarinky nebo limetky. Dezinfekční účinky mají oleje z myrty, čajovníku, šalvěje a jehličnanů (borovice, smrk, jedle).

Léčebné účinky aromaterapie

Při odpařování látek z éterických olejů se do našeho těla dostávají zdraví prospěšné molekuly. V krvi je lze prokázat už po patnácti minutách od začátku aromaterapie. Nejdříve se nádechem dostanou do průdušek, dále putují krevním oběhem, lymfou až do tkání a do hladkého svalstva.

Zároveň v těle spouštějí tvorbu endorfinu a adrenalinu. Díky tomu se cítíme uvolněnější a odpočatí. Některé oleje jsou vhodné k večernímu užití pro klidný spánek, jiné vás naopak povzbudí do začátku nového dne.

Jak je to s aromaterapií v těhotenství?

Účinky éterických olejů si nemusejí odříkat ani nastávající maminky. V průběhu těhotenství si mohou olejem potírat břicho. Při porodu jím lze dokonce masírovat celé tělo, přidat ho do koupele nebo se alespoň se nechá odpařovat z aromalampy.

Osvědčené jsou citrusové vůně, které odstraňují napětí (například grep a pomeranč). Podobně působí jasmín. Rozmarýn pomáhá rozběhnout dlouhotrvající porod. Nejoblíbenější je olej z růže. Ten zklidňuje a příjemně působí i na novorozence.

23.11.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist