Nábytek z ohýbaného dřeva je a bude moderní

Židle a křesla z ohýbaného dřeva, která jsou dodnes známá jako tonetky, předvádí svou majestátnost v domácnostech už více jak 150 let. Svou nadčasovostí jsou však stále aktuální a hodí se snad do každého interiéru.

Ohýbaný nábytek je díky technologii své výroby velmi odolný, dodnes je každá židle či křeslo výsledkem dlouhé ruční práce. Oproti vkližovaným nábytkářským kouskům se zde pracuje s minimem kusů dřeva. Předem napařené tyče z bukového masivu se pomocí ocelových pásnic ohýbají až o 180 stupňů. Poté dalších 24 hodin odpočívají a až následující den mohou být lakovány a dále upravovány.

S touto náročnou, avšak velmi funkční metodou přišel v 19. století stolař německého původu Michael Thonet. Svou první ohýbanou židli představil veřejnosti již roku 1841. Ideální podmínky pro velkou výrobu specifického nábytku nalezl v Koryčanech a později v Bystřici pod Hostýnem. Zde klasické tonetky vyrábí dodnes nábytkářská firma TON. Ač vám její název jistě připomíná původce židlí, jedná se o zkráceninu spojení továrna na ohýbaný nábytek.

Asi nejtypičtějším místem pro využití tonetek v interiéru jsou jídelny. Svým zaobleným designem mohou být skvělým partnerem pro stoly z rozmanitého materiálu a nemusíte se omezovat na jednotný bukový nábytek. Tonetky si můžete obstarat v různé barevné úpravě. Velmi stylovým místem pro ohýbané židle mohou být i toaletní stolky či oddechové koutky, kde například rádi čtete knihy. V souvislosti s relaxačním místem vašeho obydlí neopomeňme na kousek, který by bez technologie ohýbání vznikal jen těžko – klasické houpací křeslo.

Aby dlouho sloužil

Přestože se o nezničitelnosti tonetek tradovala řada historek, životnost i čerstvý vzhled nábytku prodloužíte správnou údržbou:

1. Dřevěný nábytek nevystavujte působení tepla. Klasickou chybou je umístění jídelních sestav v přímé blízkosti radiátoru. Dřevěné kousky by měly být minimálně půl metru od topného tělesa.

2. Nevystavujte nábytek ani dlouhodobému působení vody a páry, na působení vlhkosti je dřevěný nábytek choulostivý. Po čištění vlhkým hadrem vytírejte dřevěné kousky do sucha.

3. Ač jsou tonetky neodmyslitelnou součástí klasických kaváren, dlouhodobé působení nikotinu dřevěnému nábytku také příliš neprospívá.

4. K čištění používejte zásadně šetrné přípravky jako je voda se saponátem, případně naředěný jablečný ocet. V žádném případě nepoužívejte abrazivní prostředky, jako jsou tekuté písky.

5. K ošetření používejte zásadně měkké hadříky, nejlépe z mikrovlákna. Prostředek vždy nanášejte na hadr, ne na dřevo. Ke konečnému ošetření můžete použít olej.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, archiv firmy TON

14.9.2015 4:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist