Nábytek z ebenu – luxusní dotek Afriky

Přemýšlíte o skutečně luxusním a kvalitním nábytkem? Zkuste ebenové dřevo. Téměř černý strom, jehož kmen je skoro tak tvrdý jako kámen, je pro designéry skutečnou lahůdkou. Postele, stoly a židle z ebenového dřeva rozhodně stojí za to. Když už ne pořídit, alespoň zdálky prostudovat.

112363-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Exotický, vzácný a pořádně drahý strom – tak by se dal eben nejjednodušeji a nejvýstižněji charakterizovat. Úplně černá nebo skutečně tmavá hnědočerná barva ho navíc dělají v bytovém designu ještě žádoucnějším.

eben%2006.jpg

Zdroj: archiv redakce
Nenápadný strom s černí uvnitř
Samotný strom přitom nevypadá nijak zvláštně. Tmavé vzácné dřevo je totiž ukryté pod světlou kůrou, která řadí vzácné stromy jednoduše po bok těch ostatních v lese. Pod nenápadnou slupkou se ale skrývá skutečně tuhý a pevný materiál.

Kromě pevnosti, která se dá srovnávat s uhlíkovými kompozity, vyniká ebenové dřevo i tíhou. S běžnými stromy, které se používají na výrobu nábytku, téměř nesrovnatelnou. Metr krychlový tohoto vzácného tmavého dřeva váží až jednu tunu. Tvrdost zaručuje, že jakékoliv obrábění nezanechá například vytrhaná vlákna nebo drsný povrch, snadno se ale odštipuje.

Velká fotogalerie stylového nábytku


Nábytek z ebenu – radost jej opracovávat
Eben je opracovatelný pokaždé tak, že jej nemusíte nijak začišťovat. A navíc, mnohdy působí až nedřevěným dojmem. Spíše jako skutečně luxusní bakelit či plast. Existuje několik druhů ebenu, vždy podle toho, kde se vzácné stromy vyskytují. Najdete tak eben cejlonský, africký nebo třeba makasarský, který roste na ostrovech Jihovýchodní Asie.

Velká inspirativní fotogalerie luxusního bydlení!


Eben
je tak vzácný, že už pouhý náhrdelník z něj vás vyjde docela draho – zhruba do tisíce korun. Z toho se dá potom odvodit i cena nábytku, která je samozřejmě mnohonásobně větší, mnohdy až astronomicky vysoká. Pokud vám cena nevadí, pak se vám otevírají možnosti nabízející množství druhů nábytku, který se z ebenu vyrábí.

Postele, ale i posezení

Oblíbené jsou postele, jejichž majestátnost vám zaručí skutečně klidné a tvrdé spaní. Židle nebo stůl budou přímo svádět k posezení u černé kávy a čokoládového zákusku. A kam je postavíte, tam je taky najdete. Manipulace s ebenovými výrobky je totiž skutečně hodně náročná.

Ne vždy ale musíte mít z ebenu celou postel či stůl. Mnohdy se vyrábí nábytek například z tmavého dřeva wenge a eben je pak zastoupen pouze v malých detailech, ozdobách nebo částech rámů. Dvě tmavé barvy kvalitního dřeva spolu navíc výborně ladí. Výjimkami nejsou ani kombinace se sklem. Lehké sklo a tvrdý těžký eben se výborně doplňují.

Eben, to je kousek Afriky u vás doma, i kdybyste si ho měli skutečně dovézt jen v podobě malého přívěsku na krk. Zkuste mu podlehnout, jako se dařilo už domorodcům před tisícovkou let.

Martina Gajdošová
Foto: cimots.com, kurve.ca, conceptfurniture.net, bhousedesain.com, greatinteriordesign.com

23.2.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist