Nábytek se skla

V současné době, kdy pokročilé technologie meze fantazie designérům nekladou, je možné takřka vše. Nikoho již nepřekvapuje bizarně tvarovaný nábytek z umělého kamene, nábytek z kovu a stejně tak se nikdo nepodivuje nad bizardními tvary nábytku vyrobeného z nejrůznějších plastů. Možná tedy nikoho nepřekvapí, že již několik let je možné vybavit si interiér nábytkem ze skla, a to vč. křesel, stolků, nebo třeba celoskleněných policových systémů.

118135-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Nesmyslné spojení

Pokud budeme hovořit o skleněném nábytku, pak s největší pravděpodobností vzbudíme vlnu nesouhlasných, či přesněji řečeno, ironizujících reakcí, které se pozastaví nad zdánlivou nesmyslností již samotného slovního spojení „skleněný nábytek“. Faktem ale zůstává, že onu zdánlivou nesmyslnost vytváří v prvé řadě nedůvěra ke sklu jako k materiálu např. právě zmiňovaného sedacího nábytku.

Sklo přece celkem přirozeně asociuje křehkost a ta rozhodně není vlastností, kterou by si uživatel spojoval právě se sedacím nábytek. Na druhou stranu ale zřejmě nenajdeme nikoho, kdo by protestoval proti přítomnosti čelního skla u automobilu, které je díky svému speciálnímu složení schopno odolávat mnohem větším rázovým i jiným zatížením, než těm, se kterými se může nábytek v obytném interiéru vůbec setkat. Jinými slovy, tak jako v automobilovém průmyslu, i v případě výroby skleněného nábytku se používá sklo tvrzené, které splňuje poměrně přísná bezpečností opatření. Znamená to, že se např. netříští na velké nebezpečné kusy, ale rozpadne do podoby drobných střepů, které svou vahou nejsou schopny uživateli ublížit.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Praktický provoz
Problém praktického provozu skleněného nábytku nespočívá ani tak v jeho mechanických vlastnostech, jako spíš v jeho transparentnosti. Ať už se budeme zabývat policemi, stolky se skleněnou deskou a nebo přímo celoskleněným nábytkem, vždy bude zcela nezávisle na konstrukčním řešení veškerý problém spočívat v údržbě, respektive v odstraňování jakýchkoliv nečistot. Prach, dotek mastné nebo opocené ruce, to vše je na skleněném transparentním – průhledném povrchu nábytku vidět.
Jinak řečeno, skleněný nábytek může být velmi atraktivním doplňkem interiéru. Zájemce se nemusí zabývat, zda ten i onen kus nábytku vydrží, ale musí se připravit na nikdy nekončící utírání prachu a leštění všech skleněných povrchů. Když je pak všechno hotovo, vypadá to hezky.
Jaroslav Zákolanský
Foto Fiam
10.4.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist