Na skvrny podle našich babiček

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Ozývá se u vás doma dětský halas a smích? Pořádáte čas od času večírek pro přátele? Pak docela jistě víte, jak vás může potrápit jedna jediná skvrna, která ne a ne pustit z oblíbeného oděvu vašeho drobka, nebo z nedávno koupené sedačky. Než se však rozhodnete pro radikální řešení, vezměte na pomoc recepty našich babiček…

109450-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Vyhodit flekatou mikinu, nebo koupit nový koberec se možná leckdy jeví jako to nejjednodušší řešení, ale nač se loučit s oblíbenými věcmi, když je možné je zachránit. Naše babičky měly totiž celou řadu prima receptů, které i vám v domácnosti pomohou. A nejde v žádném případě o prostředky finančně náročné, nebo plné chemie a desinfekce.

Jak na skvrny od…

… vína – vzhledem k tomu, že se blíží čas, kdy se velmi často setkáváme s rodinou, přáteli a blízkými, pak bude určitě dobře, budete-li mít ve špíži zásobu kuchyňské soli. Ta, pokud jí na skvrnu nasypete bezprostředně po vylití, vtáhne víno do sebe a vy pak jen místo vyčistíte pomocí klasického pracího prostředku nebo saponátu a houbičky. Pokud skvrna hned nepustí, zkuste na ní kápnout citronovou šťávu a nechat chvíli působit. Bílé víno zlikvidujete pomocí běžného čistícího přípravku.

… vosku – ubrus zničený voskem ze svíčky není o Vánocích nic neobvyklého, ale jak zachránit sváteční prostírání? Jednoduše proberte dětem školní aktovky a vytáhněte ze sešitu piják. Ten pak přiložte na skvrnu a přejíždějte po ní žehličkou tak dlouho, dokud savý papír všechnu mastnotu nevysaje.

… ovoce – na ovoce platí zase ovoce. Ideálním pomocníkem vám bude citron. Pokud nebudete úspěšní, pak vyzkoušejte skvrnu pokapat peroxidem vodíku, který běžně dostanete v lékárnách. Nechejte jej působit, dokud se postižené místo úplně nevybělí.

… omastku nebo oleje – nejprve kuchyňským nožem seškrábněte všechny zbytky nečistot a savým papírem vysušte. Poté místo vyčistěte některým z přípravků na mastnotu, případně použijte prášek, který mastnotu vysaje. Pak už jej stačí pouze odstranit pomocí vysavače nebo vykartáčovat. Postup můžete opakovat několikrát za sebou.

… krve – skvrny od krve je nutné vždy co nejrychleji namočit do studené vody, aby se nestačila vysrážet. Vyperte jí nejprve za pomocí kuchyňské soli a teprve poté použijte běžný prací prášek.

… barvy – noční můra každé hospodyňky – barva na zánovním koberci. Pokud jde o vodou ředitelné barvy, pak nemusíte propadat panice, co nejrychleji je vyčistěte studenou vodou, případně vezměte na pomoc ocet. Na olejové barvy a laky pomůže obyčejný odlakovač na nehty.

skvrny-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

… hořčice – i u hořčice platí, čím rychleji se na ní vrhnete, tím lépe. Postižené místo pokapejte šťávou z citronu. Jestliže ho zrovna nemáte po ruce, použijte kyselinu citronovou. Zaschlé skvrny povolí za pomoci čistého lihu. Ve všech případech prádlo následně vyperte v běžném pracím prostředku.

 … čokolády – čokoláda nebo kakao pustí nejlépe pod studenou vodou, nepřidávejte k praní žádný prací prostředek, jinak se skvrny zaperou. Na hodně zašpiněná místa vyzkoušejte čpavek.

Pomocník do nepohody

Ideálním pomocníkem na nečistoty v domácnostech našich babiček byl vždycky ocet.  Na mnohých místech nahradí se stejnou úspěšností citron, ale také desinfekční prostředky. Pomůže vám v boji proti vodnímu kameni, do vysokého lesku vám rozzáří zašlé dlaždičky a obklady v koupelně, napomůže se zápachem v lednici i s nečistotami na sklokeramické desce. Můžete jej použít i na znečištěné tapety, koberce nebo sklo.

Text: Petra Martišková
Foto: conciergepreferred.com, howmanyarethere.net, newyork.timeout.com, citrustreesonline.com, thedailygreen.com, videojug.com, truckmountforums.com, videojug.com

6.1.2012 4:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist