Na návštěvě: Zrekonstruovaná chalupa ve valašsko-moderním stylu

Mít chalupu uprostřed nádherných kopců Beskyd s krásným výhledem do přírody je jistě snem každého chalupáře. Jenže pustit se do rekonstrukce, navíc v chráněné krajinné oblasti, má svá úskalí. Jak se s nimi popasovali manželé Dvořákovi a jak se jim povedlo proměnit zchátralou chalupu v nádherné bydlení, se můžete podívat v našem článku.

1chalupa_sihelne_po_rekonstrukci3_foto_zdroj_majitele-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: foto: manželé Dvořákovi

Tato deset let opuštěná chalupa na Valašsku se vlastně postupně let stala jakousi Šípkovou Růženkou zarostlou v trní. Když se konečně dostala do rukou nových majitelů, ukázalo se, že bude nutná kompletní rekonstrukce. Pro budoucí plány nových majitelů bylo víceméně 95 % původních materiálů absolutně nepoužitelných. A přestože objekt leží v Chráněné krajinné oblasti, takže bylo nutné dodržet spoustu opatření, nakonec se vše dobře dopadlo.

Dali jí druhou šanci

Chalupa Sihelné se nachází v krajině jako vystřižené z umělecké pohlednice ve Velkých Karlovicích nedaleko Vsetína. Ještě před čtyřmi lety byla natolik zchátralá, že o bydlení nebo rekreaci nemohla být vůbec řeč. Naštěstí se našli manželé Dvořákovi, kteří se rozhodli dát objektu druhou šanci. Na pomoc si nejdříve přizvali architekta Pavla Bednaříka.

Manželé chtěli chalupu co nejvěrněji přizpůsobit své představě tradiční beskydské stavby s možným ubytováním ve dvou patrech. V realizaci jim však bránil tehdejší stav domu. Jeho modernizace se zapojením původních materiálů nebyla možná. A protože objekt stojí v chráněné oblasti, bylo nutné brát ohled také na předpisy Správy CHKO Beskydy, které se vztahují na stavby v této lokalitě. „Patří sem například speciální požadavky na okna, která musí být jednoduchá, dřevěná, většinou obdélníkového tvaru či použití šindele na střechu,“ přibližuje pan Filip Dvořák některé podmínky.

Chalupa se ve spolupráci se zkušeným architektem již dopředu plánovala v beskydském stylu s přírodními materiály i typickými prvky, například s tak zvanými obháňkami či sukýnkami, což označuje typ beskydské střechy zkosené dole do šířky, aby nepadal sníh do oken. Po vytvoření odpovídajících detailních plánů byl projekt realizace předán do rukou stavební společnosti a tím mohla renovace začít.

Skoro všechno muselo pryč

Při přestavbě zbyly z původního domu jen obvodové zdi a část střešní konstrukce. Díky tomu nevznikla úplně typická dřevěnice, tedy celodřevěná stavba, nýbrž se projektovalo ve valašsko-moderním stylu bydlení.

Doslova od píky se dělaly nové izolace, okna, podlahy, stropy, systém vytápění i nová střecha včetně střešní krytiny. Dle pravidel se vytvořila symetrická sedlová střecha s daným sklonem i střešní krytinou v šedočerné barvě. Z důvodu praktického odlehčení i méně náročné údržby padla volba na plastový šindel. Zároveň se do projektu střechy zahrnulo i její rozšíření ve spodní části, aby vznikla naše obháňka,“ sděluje Filip Dvořák.

Změnili uspořádání místností

Kompletních stavebních změn se dočkal samozřejmě i interiér. „Díky změně vnitřních dispozic novými příčkami se nelibě nesla hlučnost z horního patra do spodního. Poslouchat zvuky z chodby či ostatních pokojů nemá nikdo rád, proto jsem byl v tomto nekompromisní. Nechali jsme tedy zaizolovat každý jednotlivý pokoj. To v praxi znamenalo, vyztužit stropy železnými profily. Bohužel to bylo na úkor krásných masivních trámů, které tak zmizely pod dávkou sádrokartonu,“ vysvětluje pan Dvořák.

Aby mohl být zaručen plnohodnotný komfort s moderními vymoženostmi, na chalupě se zřídila také zcela nová elektroinstalace. Potřebám totiž neodpovídala kapacita stávajících elektrorozvodů, ani počty zásuvek a už vůbec ne kvalita jejich provedení z minulého století. Také v tomto případě nezbývalo nic jiného, než vše udělat zcela od začátku a při plánování elektroinstalace se řídit zcela novými dispozicemi vnitřních prostor.

Smrkové dřevo spojili s žulou

Inspirací pro vybraný styl chalupy se staly zejména přírodní krásy z okolí. „Dominantní materiál představuje dřevo. Samotné však zůstat nemohlo, chalupa vykazovala také moderní prvky. Proto se smrkové obkladové panely doplnily kamenem, konkrétně sekanou žulou, zvenku i uvnitř,“ říká Filip Dvořák o materiálovém řešení. Efektní zkrášlení přinesl následně i tip přímo od Dvořákových, a to použití letitého dřeva pocházející ze starých stodol.

Tlumené barvy kontrastují se vzorovanými koberci

V barevném konceptu jednoznačně hlavní roli hrají zemité uklidňující odstíny hnědé a zelené. V těchto tónech se ladila výmalba a též veškeré textilie. Skvělý kontrast pak vznikl spojením jednobarevných závěsů a čalounění na nábytku s pestřejším vzorem koberců.

Z hlediska materiálu vede samozřejmě dřevo. Pohodlí zajišťují postele s vysokým čelem od Aksamite. Pokoje uzavírají designové dveře z Truhlářství PET, jejichž pozlacené kliky jsou dalším detailem ladícím s hřejivým pojetím interiéru.

Čtěte také:

Přírodě se podřídil i design nových vypínačů a zásuvek, vybíraly se v provedení s dřevěným rámečkem. Z několika variant nakonec vyhrál úplně první tip, který navrhl realizátor stavby, řada Decente od zlínského výrobce Obzor. „Dřevěné rámečky této kolekce odpovídaly celkovému pojetí chalupy asi nejlépe ze všech nabízených možností jak tvarem, tak odstínem. Otázka designu vypínačů se sice řešila opravdu za běhu, nicméně když jsme viděli, jak rámečky s ořechovou dýhou pasují k použité žule i dřevěnému materiálu, zejména ke starému dřevu, navíc se jednalo i o českého dodavatele, bylo definitivně rozhodnuto,“ popisuje výběr elektroinstalace architekt Pavel Bednařík.

Po třech letech je konečně hotovo

Rekonstrukci chalupy se nakonec podařilo zdárně dokončit. A jaké rady by vám Dvořákovi na základě svých zkušeností dali? „Jako první krok při rekonstrukci jakékoliv starší chalupy, bych určitě poradil, řádně si rozmyslet, jestli se chcete do rekonstrukce pouštět, nebo jestli nestojí za to objekt strhnout a na jeho místo postavit od základu nový. My jsme to tak bohužel neudělali a v půlce stavebních prací jsme litovali. Rekonstrukce se časově táhla a byla finančně nákladnější než postavení úplně nového objektu,“ říká Filip Dvořák.

„Určitě se také vyplatí vsadit na kvalitní provedení všech materiálů a v tomto nedělat kompromisy. Časem se vám tato investice zcela jistě vrátí nejen ve vaší spokojenosti, ale i všech ostatních,“ dodává jeho manželka.

Jak vypadala chalupa původně a jak se jim rekonstrukce povedla, se můžete podívat v galerii:

text: autorský článek Ivana Kukalová, foto: manželé Dvořákovi, majitelé domu

8.9.2022 3:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist