Na nábytek jen vlastní peníze nebo neúčelový úvěr

Lidé, kteří si koupí nový byt či dům, někdy trochu podcení další pořizovací výdaje spojené s bydlením. Jde především o financování vybavení interiéru. Přestože by to řadě klientů hodně pomohlo, na nákup nábytku a nejrůznějších bytových doplňků není možné využít účelový úvěr ze stavebního spoření. Na tyto věci se nabízejí jen neúčelové spotřebitelské úvěry, nebo vlastní peníze.

Stavební spoření ano, úvěry ne

Nastřádané prostředky ze stavebního spoření je možné použít na cokoliv, tím pádem i na vybavení bytu. A také tak hodně lidí činí. Nejedná se však o půjčku, ale vlastní peníze klienta. Účelovému omezení jsou ale naopak podřízeny úvěry ze stavebního spoření. Tyto půjčky je možné použít pouze v souladu se zákonem o stavebním spoření. Tím se rozumí bytové potřeby, což znamená pořízení bytu, nejrůznější stavební úpravy, rekonstrukce, renovace a další. Na vybavení bytu, jako například nábytek, elektroniku a další bytové doplňky, úvěry ze stavebního spoření použít nelze. Jedinou výjimkou je takové vybavení, které je pevnou součástí bytu. To je kupříkladu kuchyň včetně spotřebičů za předpokladu, že jsou vestavěné. Proto na vestavěnou lednici je možné vzít prostředky z úvěru ze stavebního spoření, na volně stojící nikoliv.

Podobná situace panuje například u koberců. Na volně položený lze využít jen neúčelové finanční zdroje, ale pokud by byl koberec přilepený, úvěry ze stavebního spoření již nejsou problém.

Neúčelové úvěry

Jestliže není možné účelovou půjčku ze stavebního spoření využít, nabízejí se již klasické spotřebitelské úvěry. Na rozdíl od půjček ze stavebního spoření, které jsou úročené již od necelých tří procent ročně, u spotřebitelských půjček je třeba počítat s úroky okolo deseti procent a více. Jejich získání dnes neznamená žádnou komplikaci, banky velmi rády a ochotně bonitním klientům (lidé, kteří mají dostatečné příjmy na splácení) půjčují.

Řadě lidí se může vyplatit také pořízení kreditní platební karty, která je spojena s bezúročným obdobím. Porovnáním úrokových sazeb a poplatků spojených s vedením účtu u jednorázových úvěrů a úvěrových karet se z hlediska nákladů vyplatí spíše běžný úvěr. Neplatí to ale ve všech případech. Zvolit raději úvěrovou platební kartu se naopak vyplatí klientovi, který potřebuje půjčku skutečně jen krátkodobě (je schopen úvěr relativně rychle splatit), zato si ale půjčuje častěji.

Velká fotogalerie stylového nábytku

S kreditní kartou ušetří klient poplatky, které by zaplatil za vyřizování jednorázových spotřebitelských úvěrů (obvykle jedno procento z částky úvěru). U kreditní karty takový poplatek není, protože klient zde má k dispozici úvěrový rámec. Z něj může kdykoliv čerpat půjčku podle potřeby, aniž by musel o něco žádat.

Aby se ale kreditní karta oproti jednorázovým půjčkám vyplatila, musí být splněna jedna podmínka. Vyčerpané částky (úvěry) je třeba splácet v bezúročném období (jinak totiž úroky činí až 27 procent ročně), a tím se vyhnout placení úroků. Bezúročné období přitom může trvat až 55 dní (záleží na konkrétní kartě a datumu čerpání úvěru).

Poslední poplatek, který je spojen jak s kreditní kartou, tak spotřebitelskými úvěry, je vedení úvěrového účtu. V tomto směru jsou obě varianty plně srovnatelné. Klienti platí okolo tří set korun ročně. Avšak již nyní se na trhu postupně začínají objevovat kreditní karty, kde klienti tento poplatek platit nemusí a banky vydělávají jen v případě, kdy klient nedodrží bezúročné období.

Radek Šalanda
foto autor

19.3.2007 3:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist