Na dotace bydlení letos půjde 443 milionů

Ze svého rozpočtu schválilo pro rok 2010 Ministerstvo pro místní rozvoj dotace bydlení ve výši 443 milionů korun. Ty budou rozděleny mezi 254 projektů v rámci čtyř hlavních kategorií – regenerace panelových sídlišť, výstavba podporovaných bytů, výstavba technické infrastruktury, a opravy domovních olověných rozvodů.

Zájem o dotace na bydlení je velký

Letos obdrželo Ministerstvo pro místní rozvoj celkem 327 žádostí na financování podpory bydlení z dotačních programů ministerstva. „Celkový počet žádostí o dotace ukazuje, že je o programy rozvoje bydlení MMR velký zájem. Dotační tituly pro podporu bydlení z kapitoly MMR jsou pro letošní rok vyčerpány. Obce, které dotaci nedostali jsou vedeny jako náhradníci pro případ uvolnění dalších prostředků. Peníze na rozvoj bydlení mohou žadatelé získat ještě z programů SFRB,“ uvedl ministr Rostislav Vondruška.

Další výzva k podávání žádostí o dotace z Programu podpory bydlení MMR bude vyhlášena na přelomu tohoto roku.

Nejvíce peněz poputuje na sídliště

Nejvíce peněz z celkového čtyřsetmilionového rozpočtu ministerstva na bydlení v roce 2010 poputuje do regenerace panelových sídlišť, a to 155 milionů korun. Určeny jsou na renovaci veřejných prostranství, parkovišť, komunikací a veřejné zeleně. Dotace na bydlení budou rozděleny mezi 42 obcí se sídlišti s nejméně 150 byty.

Sociálně slabí dostanou 150 milionů

Dotace na byty pro seniory a další sociálně slabé skupiny je pro letošní v objemu 151 milionů korun. Peníze budou rozděleny mezi 38 obcí. Sociální byty tak budou moci postavit například v Chudenicích na Plzeňsku či v Havrani na Ústecku.

Přes sto projektů technické infrastruktury

Dotace na bydlení v podobě financí na výstavbu technické infrastruktury letos získalo všech 108 žadatelů, kteří zaslali svou žádost ministerstvu. Obce tedy nakonec dostanou na vybudování dopravní a technické infrastruktury pozemků určených k výstavbě bytových a rodinných domů celkem 112,5 milionů korun.

Dotaci na opravy rozvodů dostali všichni

Stejně tak vyhovělo ministerstvo všem žadatelům o dotaci na opravy domovních olověných rozvodů. Mezi 63 žadatelů nakonec rozdělilo 8,4 milionu korun. Výměna domovních olověných rozvodů má snížit do roku 2013 obsah olova v pitné vodě na maximálních 10g/l. Tuto povinnost ukládá České republice Směrnice Rady 98/83/ES.

Další informace ve článku Zadluženost domácností stoupá

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

28.4.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist