Na co se zaměřit při koupi domu

Koupě nemovitosti je téměř vždy zásadní životní rozhodnutí, a proto jej není radno uspěchat. Před samotnou koupí je nezbytné ujasnit si hned několik věcí jako lokalitu, sousedy, příjezdové cesty apod. Zásadní jsou ovšem peníze. Je však rozdíl mezi pořizovací cenou a následnou cenou za rekonstrukci. Mnohdy však ještě přibude další položka a tou je cena za opravu skrytých vad. Jak se co nejlépe dopočítat této položky a na jejím základě se rozhodnout, zda dům koupit či nikoliv?

koupe-domu-3-1100x618.png Celá galerie 5 Zdroj: shutterstock

Nemovitost je pěkná, ALE…

Celý problém koupě nemovitosti spočívá mnohdy v tom, že je kupců víc a vám tak nezbude než některé vady, které při obhlídce naleznete, tolerovat a opravit je po koupi. Tento problém nastane především tehdy, pokud se vám líbí lokalita, pozemek nebo místní obecní zázemí. Je tak vhodné, než se vůbec pustíte do hledání vhodné nemovitosti, zjistit, zda jste schopni na obhlídku nemovitosti vzít náležité odborníky, optimálně se může jednat o statika, tesaře či truhláře a zedníka. Pokud ne, zkuste se poptat u známých, zda neznají někoho spolehlivého.

Začněme od základů!

Jestliže se vám nepovede do jisté doby někoho sehnat a na koupi z mnoha důvodů spěcháte, vyhraďte si na obhlídku dostatečný čas a vezměte s sebou kvalitní fotoaparát. Fotografie vám mohou pomoci při případných zásadních nejasnostech pro konzultaci s odbornou firmou.

V exteriéru si pak všímejte fasády, zda není někde vlhká nebo nejeví známky, že zde někdy v minulosti vlhkost byla. Pozorně se podívejte, jestli nejsou na fasádě místa, která jsou odfouklá či velmi popraskaná.

U obchodníka si zjistěte, jak má dům vyřešené odvlhčení obvodového zdiva nemovitosti u země. Mnohdy bývá kolem domu okapový chodníček, kde je ovšem nutné, aby byla minimálně přítomna nopová fólie, která musí být založená správnou stranou ke zdivu.

Díváme se výš

V obhlížení pokračujte dále také u dveří a oken. Zjistěte si, jak je vše usazené a zda není nutná výměna. Zjistěte si, z jakého materiálu je celý dům včetně příček, postavený. U střechy si všímejte, zda není jakkoliv prohnutá či deformovaná. V neposlední řadě se zaměřte na komín. Musí být rovný dostatečně vysoký, aby nekončil těsně nad úrovní střechy. A samozřejmě by neměl být jakkoliv poškozený.

Čtěte také:

Uvnitř domu

Uvnitř domu si opět všímejte vlhkosti stěn a u podlah. U starých nemovitostí se na odvlhčení podlah zaměřte víc. Dříve se podlahová prkna pokládala přímo na udusanou zeminu. Možností, jak v tomto případě izolaci a odvlhčení vyřešit, je hned několik, je tak dobré každé řešení zkonzultovat s odborníkem nebo se podívat do knih či na internet.

U dřevěných stropů a u střechy se zaměřte na kvalitu dřeva. Dřevo může být napadené dřevokazným hmyzem nebo houbou. Vám tak potom nebude zbývat nic jiného, než střechu postavit celou novou. Zaměřte se také na topení, elektriku a vodoinstalaci. Zde je však téměř nezbytné mít s sebou odborníka.

Ptejte se, ptejte se…

Otázek není nikdy dost. Zajímejte se o historii nemovitosti. Kdo tam žil a také se zajímejte o to, jací jsou v okolí sousedi. Otázky směřujte také na stavbu samotnou. Pokud v domě proběhla rekonstrukce, zkuste zjistit, zda nejsou práce zdokumentované.

Zjistěte si kvalitu vody ve studni (pokud to je možné, chtějte rozbor vody) či jak je vyřešen odvod odpadní vody. Pokud nebude cena odpovídat stavu nemovitosti, zkuste s prodejcem dohodnout výhodnější podmínky prodeje, vzhledem ke stavu nemovitosti. Když vám cenu nesníží a vy dům chtít přesto budete, spočítejte si, na kolik vás vyjde nutná oprava zjištěných vad, v případě nejasností konzultujte vše s daným odborníkem.

text: Jan Vrbata, odborník ve stavebnictví, foto: shutterstock

19.9.2022 7:00 | autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist