Na co si dát pozor v Open Space bytu?

Otevřené prostory neboli Open Space jsou krásnou variantou svobodného, vzdušného dispozičního řešení prostoru, na který zpravidla nejsme my Češi až tak zvyklí a tak se může stát, že nás ledasco překvapí. Na co si tedy u Open Space bytů dát pozor?

123469-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

V poslední době jsou stále populárnější takzvané byty pro „singles“ neboli pro nezadané, které bývají často označovány Open Space prostory. Jde o dispoziční řešení bytů, majících s výjimkou toaletykoupelny jen jeden větší propojený prostor.

Tím, že vybouráte veškeré příčkystěny, zůstane v podstatě z bytu pouze jedna rozlehlá místnost. První věc, na níž byste si měli dát pozor a být obezřetní při zařizování jednotlivých částí, je právě ono zdání, že je všechno obrovské. Skutečně, prostor se zvětší, ale nezapomínejte, že jde stále o stejný počet metrů, a tak se nenechte zmást optickým klamem. Open space řešení bytu neznamená, že z garsonky uděláte Grand Canyon.

Nepřehánějte to obzvlášť s rozměry obýváku, navazujícího na kuchyň, abyste se při dokončování zařizování nepřistihli, že vaříte u čela posteleložnici.

 

Velký prostor si žádá také dostatek světla. Pokud se tedy chystáte například  teprve rekonstrukčně přetvořit svůj starý nebo nově zakoupený klasický bytOpen space prostor, nečiňte tak v případě, že daný interiér disponuje pouze drobnými okny, anebo má oken zkrátka málo.

Pakliže  si sami Open space byt stavíte, pokuste se okna situovat na jižní stranu interiéru, případně zkuste zjistit, z jaké strany bývá byt spíše ohrožen nárazy větru a deště a okna situujte na opačnou stranu. Jde o významný stavební detail, který vám může v budoucnu ušetřit nemalé peníze za vytápění otevřeného prostoru.

kuchyňském koutu se vám rozhodně vyplatí zainvestovat do toho nejvýkonnějšího odsavače par, který na trhu najdete. Výpary a pachy z kuchyně by se totiž v případě, že zakoupíte příliš slabý digestoř, okamžitě rozšířily do prostoru celého bytu a sami jistě víte že stačí jedna spálená palačinka nebo losos na grilu a je z toho, lidově řečeno „smradu jak v hradu“.

V Open space bytě by se vám rovněž mohla stát osudnou přílišná kreativita, a to především, toužíte-li po nějakém to schůdku anebo pódiovém stupínku. Až půjdete v noci na toaletu nebo do ledničky, zjistíte, že orientace po tmě bude v Open space bytě daleko složitější, nežli v klasických dispozicích.

Lucie Sýkorová

Foto: topinteriordesign.com, homedesignfind.com, ronenbekerman.com, archinspire.org,homeidb.com, creativehomeidea.com, designshuffle.com, designyoutrust.com, homeidb.com

10.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist