Myčka nádobí versus umývání v ruce

Myčka nebo klasické umývání nádobí? Co je výhodnější? Nejspíš šikovná kombinace obojího. Takže kdy jak umývat? A komu bude myčka k ničemu?

Podle odhadů odborníků můžeme mytím nádobí v myčce ušetřit až 60% spotřeby vody. A samozřejmě taky čas a pokožku na rukách. Samá superlativa. Záleží ale i na tom, co a jak umýváme. A někdy je skutečně lepší nechat nádobí ve dřezu.

Myčka nádobí šetří vodu

Nové modely myček nádobí spotřebují na jedno umytí 10 až 12 litrů vody. Pokud si myslíte, že byste umýváním ve dřezu tolik litrů určitě nespotřebovala, zkuste jednoduše zašpuntovat odtok a umývejte pod tekoucí vodou, jak jste zvyklá.

Budete překvapená, jak rychle se dřez vodou naplní. A bude to právě zhruba oněch deset litrů, mnohdy i více, které umí myčka šikovně rozdělit do jedné hodiny umývání.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Nezbytný závěrečný ohřev?

Hodně energie spotřebuje myčka nádobí na ohřev vody, tady by mohli odpůrci mluvit proti ní. I v tomto případě ale výrobci zapřemýšleli a dovolili hospodyňkám zrušit funkci závěrečného horkého opláchnutí, kdy se musí voda ohřívat až na 70°C, čímž tak pomůže i sušení, voda se totiž potom rychleji odpaří.

Ani bez oplachu se ale nemusíte bát, že nádobí neuschne. Stačí otevřít dvířka myčky a nenechat tak nádobí „zapařit“. Šmouhy na něm nezůstanou díky leštidlu, které je obsaženo v mycím přípravku. Vlhkost v kuchyni bude ve výsledku stejná, jako kdybyste umývala nádobí v ruce.

Dostatečné zaplnění

Pokud chcete myčku efektivně využívat, je třeba ji pokaždé dostatečně zaplnit. A to může být v menších jednočlenných nebo dvoučlenných domácnostech problém. Než stihnete myčku naplnit, vyčerpáte všechno nádobí, co máte ve skříních.

Problémy jsou hned dva. Nemáte z čeho jíst a v čem vařit, přičemž myčka je poloprázdná. Zároveň nádobí, kterého jste za týden nestihli příliš použít, čeká v myčce i několik dní. To se stává hlavně v případě, kdy je v domácnosti pouze jeden člověk, který obědvá nebo i večeří mimo domov.

Důvody pro myčku

V takových případech se skutečně vyplatí myčku pořizovat až ve chvíli, kdy máte dostatek nádobí, které zároveň dostatečně používáte. Pokud myčku budete i tak pouštět jednou za tři dny, nezapomeňte ji vždycky pořádně zavřít, aby se v ní udrželo vlhko a zbytky jídla na nádobí nezaschly.

Takže: v některých případech myčku ano, v jiných ne. Více důvodů ale hraje pro ni. Myčka nádobí se vždycky vyplatí v domácnostech s více než dvěma členy. Hodí se po večeřích a po víkendových obědech. A ten jeden talíř po snídani můžete vždycky bez výčitek opláchnout v ruce.

Další inspirace a informace ve článku Uklízejte efektivně! A možná vás to bude i bavit.
Martina Tlachová
Foto:wordpress.com,ehow.com, dbrom.ro, mealtime.org, cityofindianwells.com, electrolux.com

18.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist