Může mít koberec duši?

Některé určitě ano. Nebudou to ty z továrny, vyráběné sériově, i když i ty mohou do našeho domova vnést příjemnou atmosféru a doladit správně jeho barevnost. Ukážeme vám jedny i druhé…

19_paola-acevedo_fundacio-kalida-9-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Salone del Mobile 2019

Máme-li mluvit o pokrývkách podlahy, snad je dobře shrnout, jakým směrem se jejich vzhled ubírá. A zmínit se pak o těch zvláštních, které jsou samy o sobě uměleckým dílem. Loni jsme například psali o kolekci Legends of Carpets, kterou designér Helmut Scheufel vytvořil spolu se značkou Walter Knoll. Byly ručně vyrobeny v Nepálu, takže nápad přivést je na svět obsahoval kromě estetického cíle i sociální náboj, neboť projekt dal lidem v Nepálu práci a výdělek.

Geometrie i neutrální melír

Současné běžně vyráběné koberce se v duchu trendů drží tří možností. Ty první jsou téměř jednobarevné, mohou mít delší vlas s efektem lesku a matu, jiné v sobě mají kromě neutrálního základu jemné barevné nitky, takže vytváří velmi nenápadnou melanž, ty třetí, teď v popředí, mají jasné geometrické vzory.

Kromě toho se pořád z minulých let ještě drží vzhled starého perského koberce, který je už hodně ošoupaný, ale současné provedení je míň nápadné i míň barevné než první kousky představené před pár lety.

A pak je tu docela výrazné pole koberců, vycházejících z různých kultur a etnických vzorů. Tam půjdeme hledat tu duši.

V minulosti a přírodě

Na milánském výstavišti jsme se setkali v expozici označené Kate Owen Gallery s krásnou, velmi usměvavou a vstřícnou dámou. Řekla nám o sobě, že má aboriginské kořeny a že při práci vychází z prastarého umění svých předků. Celou dobu, kdy jsme si prohlíželi vystavené koberce a díla, se tiše usmívala a malovala si další námět. Vkládala do budoucích koberců duši nějaké svojí aboriginské praprababičky? Tu svoji určitě ano… Když se podíváte na internetu na odkaz Aboriginal Art, uvidíte, jak je toto umění živé.

Hmatatelnou emoci mají i jiné, většinou ručně vázané koberce, vycházející z různých etnik. Stačí se podívat na ty, které navrhla Sandra Figuerola. Jsou silně ovlivněny její cestou po Sicílii a části Afriky. Inspirovány návštěvou Catanie, Syrakus i Palerma stejně jako Alexandrie a Timbuktu. Barvy a vzory, které cestou potkávala, uchovala v sobě a předala svým dílům…

Marta Giardini se v kolekci Profumo neobracela do minulosti, ale k přírodě a ke starým řemeslným technikám. Její ručně vázané koberce z bambusového hedvábí a vlny mají vzory ze světa rostlin a připomínají pohled z ptačí perspektivy.

12.7.2019 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist