Must have tredy letošního roku

Trendy pro rok 2022 především reflektují touhu po přírodě a přirozenosti, které nám v posledních letech, kdy jsme byli zavření ve svých domovech, chyběly. Ze stejného důvodu odborníci očekávají návrat veselých barev. Co si tedy pořídit do bytu?

interiery_mooden_4-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Mooden

Obliba zelené…

… neustále vzrůstá. Vévodí zejména odstíny temně sametové nebo šalvějové, které se objevují na pohovkách, textiliích či drobných dekoracích. Tato predikce vychází z pozorování Pinterestu, který v roce 2021 zaznamenal nárůst vyhledávání inspirace zelenými interiéry o 80 procent a potvrzuje, že máme touhu pustit do svých domovů zelené barvy inspirované přírodou.

Je to patrně důsledek dlouhého uvěznění v domácích interiérech, ke kterému nás donutila covidová pandemie. Proto jsme si lépe začali uvědomovat sílu přírody, která nás povznáší a revitalizuje.

K zelenému trendu patří i masivní návrat pokojových rostlin do interiérů, který se začal projevovat v minulých letech.

Tvary přírody

Strohou pravoúhlou geometrii letos vystřídají organické tvary. Tyto měkké tvary dodávají našim interiérům plynulost, pohyb a zároveň klid a rovnováhu. Trend organických tvarů v interiérech se vrací k designu oslavujícímu lásku k životu, který zahrnuje prvky, jež připomínají nebo naznačují formy živých organismů.

Možností, jak organické tvary využít v interiérech, je pak celá řada. „Tento trend se promítá i do výroby zrcadel pro rok 2022. Díky své nevšednosti se stávají organické tvary zrcadel výrazným dekorativním prvkem interiéru, který zaujme v každé místnosti,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Výrazné barvy

V posledních letech vládly interiérům uklidňující neutrální odstíny. Trendy se ale začaly obracet a kromě zelené se jako víra v optimismus a lepší budoucnost vrací barevnost, a to hlavně do místností, kde byste to čekali nejméně. Do kuchyně, která se už nemusí omezovat na neutrální či osvědčené odstíny.

Nebojte se do tohoto prostoru pustit radost a širší paletu barev s barevnými spotřebiči, malovanými stěnami i doplňky. Pro sebevědomější vzhled mohou mít výraznou barvu i skříňky, které se střídají v odstínu a vytvářejí tak moderní a hravý prostor.

Klidná ložnice

Hodně ložnic se během pandemie proměnilo v domácí kancelář. „Pro nadcházející rok je tak přáním vrátit ložnici klid, harmonii a udělat z ní opět místo pro příjemný odpočinek,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Zaměřte se proto na náladové osvětlení, uklidňující měkké barevné odstíny i textury na přehozech, závěsech, ale především na ložním povlečení a dekorativních polštářích. Pořiďte si zatemňovací závěsy pro kvalitní a hluboký odpočinek. Noční stolky by pak měly diskrétně označovat vaši postel a měl by na nich být dostatek místa pro dobrou knihu a sklenici vody. Nabíječky, telefon a další elektroniku nechte v pracovně nebo jiné místnosti.

Venkovské motivy

Kdo mohl, ten se v době pandemie uklidil na chatu či chalupu. Pokud se vám po jejich idylickém prostředí stýská, přenese si jejich atmosféru i do městských bytů. I zde se tedy odráží touha po klidu a radosti z čisté přírody. Tu prezentují květinové potisky a vzory, povrchy natřené křídou, organické textury a dřevo.

Originální svítidla

Osvětlení ovlivňuje aktivitu a dobrou nápadu. Funkční a módní svítidla umožňují nejen nasvítit prostory v našich domovech, ale zároveň mohou působit jako poutavé umělecké dílo. Trendy jsou tak výrazná svítidla, která odrážejí osobní styl.

Vrací se také obliba starožitného stylu i křišťálových lustrů v moderních interiérech. „Zajímavostí je, že křišťálové lustry dnes nemusí rozzářit pouze umělé žárovky, ale i přirozené denní světlo. Mohou být totiž takzvaným difuzérem neboli rozptylovačem světla ze světlovodů,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Obyčejná světla a lampičky se pak stávají dekorativními prvky, kdy styl a atmosféru interiéru nedotváří pouze podkres z jejich světla, ale i samotný design zvoleného svítidla. A zpět se vrací i barevné žárovky, dobrou volbou mohou být RGB žárovky, u kterých lze vybírat barevnost světla podle nálady.

 

6.1.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist