Mramor je vstřícný materiál, pozvěte si ho domů

Dokáže být sněhobílý i našedlý, načervenalý i zelený, tmavě šedý i černý. A také jednobarevný či vzorovaný – se šmouhami, žilkami, pruhy. Vydrží opravdu hodně a není cizokrajný, jen u nás se nachází přes sedmdesát druhů! V bytě ho zatím máme poskrovnu, ale učíme se, že to jde.

04_ss_calacatta_white_mirrored_amb1-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano 2019

V našem českém pojetí byl mramor přijímán poněkud rozpačitě, v paneláku se nevyskytoval, při jiných stavbách také ne, znali jsme ho z muzeí a hřbitovů… I dnes uznáme, že je krásný, ale hned namítneme, že také trochu moc okázalý. Přesto se už i v našich soukromých interiérech mramor objevuje, nejčastěji v koupelně, v podobě desky v kuchyni, eventuálně na podlaze.

Co o něm víme?

Spokojme se tím, že mramor vzniká metamorfózou vápenců, že mramory mohou být pevné i zvrásněné, masivní i vrstevnaté a také různě barevné. Dál už je to dost odborné a začne se to pěkně zamotávat.

Doba jeho největší slávy tkví samozřejmě v antice, vysoké využití se vrátilo s renesancí. Když dnes budete procházet jedním ze symbolů renesanční krásy, kterým je nesporně Florencie, můžete na fasádě Dómu obdivovat bílý mramor z Carrary, růžový z Maremmy a zelený z Prata i nesmrtelná díla Michelangelova s Davidem v čele. Tento mladík s prakem, vytesaný z jediného kusu carrarského mramoru vás může zlákat i k výletu do carrarských lomů, které nejsou od Florencie daleko. V Apuanských Alpách se tu bělostný mramor, stejný jako si Michelangelo osobně vybíral pro svého Davida, těží dodnes a je žádaným vývozním artiklem.

Je to ušlechtilý materiál, který má svoje speciální veletrhy a ve světě je stále žádaný. Je to luxus mezi kameny, pořizovací cena je jistě vyšší, ale z jeho krásy se budou těšit i další generace. Hodí se na obklady, dlažby dovnitř i ven a dělá se z něj i nábytek a různé drobné předměty do bytu i domu.

Pohovka i svítidlo

Letos se na milánském veletrhu objevil mramorový vyslanec s vysokou autoritou: Společnost Carrara, jednička v sektoru přírodního kamene, tady mezi nábytkem poprvé představila zatím nepublikované výrobky pro domácí interiéry. Vstoupila tak do světa designu a překvapila rozsáhlým katalogem pro interiér i exteriér. Nebyla to ale premiéra tohoto kamene na Salonu. Vídáme ho tam často v podobě desek stolů a stolků či použitý v luxusních kuchyních a při obkladu koupelny.

12.8.2019 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist