Mramor je esencí elegance a luxusu

Mezi materiály, které najdete v interiérech od nepaměti, patří mramor. Obkládaly se s ním koupelny, vyráběly se z něj umyvadla, vany nebo třeba stolní desky. Pokládal se na zem a stal se součástí různých dekoračních předmětů, jako jsou například vázy, mísy nebo popelníky.

shutterstock_1091259713-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Uchvátí vás mramor pokaždé, když ho uvidíte v pokoji nějakého luxusního hotelu nebo honosné vstupní hale? Toužíte mít něco takového i doma? Přestože vás to možná docela překvapí, tak vaše přání není zcela nesplnitelné. A nemusíte se nechat omezovat ani nedostatkem financí či prostoru.

Samozřejmě, že originál je originál, ale někdy postačí jen interiér trochu pozvednout, ozvláštnit. A k tomu při troše skromnosti postačí třeba jeden prvek, malý náznak… Spousta předmětů, ať již těch originálních kamenných, nebo jen s dekorem mramoru, vaše oko dostatečně potěší a navíc splní i svou reprezentativní roli.

Litý mramor má tepelně-izolační vlastnosti

Naprosto jedinečným materiálem s typickou kresbou, který se hodí zvláště pro vybavení koupelen či předsíní, je právě litý mramor. K jeho výrobě se používají mikromleté vápence, sklářské písky, polyesterové pryskyřice a barviva. Vzniklá směs se potom odlévá do forem. Je možné ho ladit do stejných nebo podobných barevných odstínů a hlavně drží teplo, což ocení zvláště příznivci dlouhých koupelí. Teplá voda ve vaně z mramoru totiž nevychladne tak rychle jako ve vanách z ostatních materiálů.

Umělý neznamená špatný

Vaše estetické cítění určitě neutrpí ani v místnosti, kde je umělý mramor. Jedná se o materiál průmyslově vyráběný, čili jde o proces poměrně složitý. Tomu odpovídá také jeho poměrně vysoká pořizovací cena.

Přesto ho stále častěji můžete vidět nejen v reprezentativních firemních prostorách, ale také v honosných soukromých sídlech, kde z něj jsou zhotoveny (kromě koupelen) také sochy či ozdobné sloupy ve vstupních halách.

Bílý mramor je trendy

Přestože si můžete pořídit mramor různě vybarvený, momentálně je pro svou vznosnou čistotu nejvíce in mramor sněhově bílý. Navíc teď probíhá odklon od dříve populárního vysoce lesklého k povrchu matnému. K dostání jsou také plastické mramorové obklady s vybroušenými rostlinnými nebo geometrickými ornamenty.

A jaká kombinace mramoru nejvíce svědčí? Kromě nádherné variace s mědí ho můžete bez obav také zkombinovat nerez ocelí, zrcadlovým sklem i dřevem.

 

6.3.2023 9:30 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: Mramor Slivenec, Piedra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist