Mozaika z veletrhu Maison&Objet aneb Co nového v Paříži?

Brány velkého pařížského výstaviště ve Villepinte se uzavřely – tedy aspoň pro veletrh Maison&Objet. Bylo tam jako vždy všechno, co se může hodit do domu od vstupu až po půdu a také na zahradu, pro malé i velké obyvatele, prostě radostná směsice stylů, vkusu i nového současného designu.

Když si představíte ten široký rozptyl vystavovaných vybavení do jednotlivých částí bytu, drobných předmětů ze skla, porcelánu, keramiky, kůže, kovu, dřeva atp., výrobky z textilu na stůl i do ložnice, nábytek malý i větší, něco k sezení, něco pro radost, něco jen tak, je těžké hodnotit a upozorňovat na to, co je zrovna trendové.

O to se starají speciální projekty, které Maison&Objet chystají už několik let s plnou zodpovědností. Oslovují osobnosti z výtvarného, architektonického a designérského prostředí, a jejich instalace jdou hlouběji než jen pouhé vystavení předmětu – nabízí se hlubší zamyšlení nad existencí, potřebami lidí i palčivými problémy, na které si lidstvo většinou samo zadělá. Je to inspirativní, ale také se můžete jen nechat unášet tvary, sladěnými barevnými tóny či vybranými materiály.

Najdete styl?

A pak je to tu hlavní: pavilony s textilem, sklem, porcelánem, nábytkem, venkovním nábytkem, světly… Nebudeme zase vypočítávat. Zajímavá je jiná skutečnost. Málokde se tak mírumilovně snáší různé styly. Je tu bezesporu moderní design a kvalitní současné výrobky v jednoduchém městském stylu. Je tu plno regionálních záležitostí, můžete se například na vlastní oči seznámit s tím, co opravdu patří ke středomořskému stylu (a nevnucuje vám to nějaký český rádobyznalec). Najdete spoustu, opravdu hodně odvolávek do minulosti, využívání starých řemesel, a to nejen u skla a porcelánu. Ten svůj styl si musíte vybrat, je to jen a jen na vás. Vodítkem může být zaměření pavilonu. Když se něco jmenuje: Now! Design vivre, je celkem jasné, že tam žádné „staré“ věci z oblasti Provence nebudou. Pravdou ale je, že některý design v tomto pavilonu spokojeně žije i několik let…

Barvy? Barvy!

Pařížský veletrh je poučný i v další věci. I když z těch jiných získáte neodbytný pocit, že všechno musí být šedé, tady zjistíte, že barvy pořád existují, a že je i mnohé značky drze používají. Je tu plno neutrálů, bílé a té šedé, ale také spoustu jemných pastelových tónů i barev výrazných. Zase platí: Tady jste sami za sebe, a co se vám líbí, a co chcete, můžete mít. Aniž by někdo hodnotil, jestli jste dost na úrovni. Na úrovni je ostatně umění vystavovat, a zvolené kombinace, které vidíte, jsou nakonec dost dobrým vodítkem k tomu, co je teď opravdu moderní.

Vladimíra Storchová
Foto: Maison&Objet Paris

12.9.2016 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist