Montážní lepidla – již žádné vrtání

Montážní lepidla, tzv. tekuté hřebíky, jsou v současnosti v domácnostech velmi populárním pomocníkem. Kdo má v dnešní době chuť se rozčilovat nad křivě zatlučenými hřebíky nebo uklízet zaprášený byt po vrtání do nedobytných panelů? V tomto článku si představíme celé spektrum montážních lepidel a povíme si o rozdílech a uplatnění jednotlivých typů.

123646-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Montážní lepidla tzv. „tekuté hřebíky“ jsou v současnosti v domácnostech velmi populárním pomocníkem. Kdo má v dnešní době chuť se rozčilovat nad křivě zatlučenými hřebíky nebo uklízet zaprášený byt po vrtání do nedobytných panelů? Lepení montážními lepidly je čistým řešením a zároveň i méně namáhavým. Navíc se dají aplikovat i na nerovné podklady, kdy fungují jako tmel, který dokáže vyrovnat nerovnosti.
Na našem trhu je samozřejmě celá řada lepidel od renomovaných výrobců, lišící se zejména typem a užitnými vlastnostmi. Za všechny uveďme např. řadu montážních lepidel, kterou nabízí Henkel – a to bezrozpouštědlový Pattex Super Fix, Pattex Power Fix a rozpouštědlový Pattex Fix Pren.

Pokud vám jména nic neříkají, pojďme si trochu přiblížit vlastnosti jednotlivých výrobků a rozdíly, díky nimž jsou jednotlivá lepidla vhodná pro konkrétní použití.

Klasikou je již výše zmiňovaný Pattex Super Fix, který si oblíbili zejména domácí kutilové. Na něj pak navazuje novinka s názvem Pattex Power Fix. Ten vyniká zejména mimořádnou počáteční přilnavostí, takže lepené spoje není nutné dlouze fixovat. Urychlí se tím celý pracovní postup, což ocení především profesionální řemeslníci, kteří nemohou plýtvat časem. Vyšší počáteční přilnavost na druhou stranu však nijak neomezuje možnost ještě několik minut lepené plochy posouvat a korigovat, naopak tím se „hadovitě“ nanášené lepidlo ještě lépe rozetře. Mezi četná vylepšení Power Fixu lze zahrnout i jeho vyšší koncovou pevnost a nosnost, a to až 100 kg. Podmínkou pro úspěšné lepení je savost alespoň jednoho z lepených materiálů, a tak těmito „tekutými hřebíky“ snadno připevníte plastové či polystyrénové lišty na stěnu, dřevěné rošty pod palubky, mosazné štítky na dveře, ale i vyštípnutou dlaždičku v koupelně.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Pokud nepatříte mezi manuálně zručné a bojíte se, že při práci naděláte více škody než užitku, vaše obavy v tomto případě nemusí být na místě. Nanášení lepidla je totiž snadné, protože kartuši nasadíte do výtlačné pistole a pak již jen lepidlo pohodlně dávkujete.

Třetím v řadě montážních lepidel je Pattex Fix Pren, který obsahuje rozpouštědla, proto ho lze na rozdíl od jeho předchůdců použít i na slepení nesavých podkladů. Navíc je odolný vůči mrazu, teplu a vlhkosti, takže se uplatní i v exteriérech. Jeho nástupcem bude Pattex Profi Fix určený i na lepení polystyrenu. Uvedení této novinky je plánováno na začátek roku 2005.

Montážní lepidla jsou již téměř standardním pomocníkem nejen domácích kutilů a můžete je nalézt v nabídce každého hobby obchodu a supermarketu. Je ale dobré se v nabídce jednotlivých výrobků zorientovat a zvolit ten správný typ pro konkrétní případ použití.

Podhajský Jan
Autor je šéfredaktorem serveru Builder.cz

5.1.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist