Montáž garážových vrat. Na co si dát pozor?

Až budete procházet katalog garážových vrat, vybírejte pečlivě, budete je totiž mít na očích každý den. Jednotlivé typy se od sebe liší, ale nebojte se, montáž zvládnete bez problému. Poradíme vám, jak na to.

garazova-vrata-4-1100x618.png Zdroj: shuterstock.com

Garážová vrata jsou první, co uvidíte po návratu domů. Tvoří nedílnou součást vaší nemovitosti a dodávají jí osobitý vzhled, ať už se jedná o chalupu, nebo rodinný domek. Oceníte hladký vjezd a výjezd z garáže i to, že je konec se zamrzlým sklem a vychladlým autem v zimních měsících. Ke komfortu garážového stání patří taková vrata, která budou pasovaná vám na míru, ať už se jedná o vrata výklopná, sekční nebo na dálkové ovládání. Nemějte strach, jejich montáž zvládne i trochu zručnější kutil. Tak jdeme na to.

Výklopná vrata

Montáž vrat probíhá buďto přímo do otvoru určeného pro dveře, popřípadě mohou být upevněna i za ním. Jako první připevněte otvírací madlo a podle přiloženého návodu k montáži odstraňte přepravní bezpečnostní pojistky. „Rám vrat postavte do dveřního otvoru a zajistěte ho dřevěnými klíny. V případě mazaniny se nohy rámu zapouštějí do podlahy do hloubky 5 mm. Vrata srovnejte pomocí vodováhy a zafixujte svěrkami. Vrata bez výplně musí být bezpodmínečně zajištěna proti náhodnému vypadnutí,“ upozorňuje Richard Klička, odborník na vrata.

Sklopte vodicí kolejnice nahoru a zajistěte je podpěrou se sklonem asi 30 mm. „Důležité jsou stejnoměrné odstupy mezi rámem a křídlem vrat. Upevněte vrata pomocí kotev a kotevní šrouby nasaďte za otvor. Pro montáž do otvoru se používají šrouby na čelní straně rámu,“ radí specialista. A přichází první zkouška. Zkuste vrata otevřít. Vodicí kolejnici přitom srovnejte tak, aby křídlo vrat rovnoměrně přiléhalo gumovými dorazy na příčnou výztuhu a vpředu byl zachován stejnoměrný odstup od rámu. Vše raději pořádně překontrolujte, ať máte jistotu, že vše funguje tak, jak má.

Čtěte také:

Kolejnice můžete upevnit dvěma způsoby, lze to provést buď z boku na stěnách garáže, nebo nahoře na stropě. Pouze příčná kolejnice musí být vodorovná. Pokud nejsou nohy rámu zabetonované, upevněte je pomocí rámové patky do podlahy garáže a odstraňte spodní dorazovou lištu. Teď už si jen můžete užívat vaše nová garážová vrata.

Jak namontovat sekční garážová vrata?

Sekční garážová vrata jsou dobrá i v případě, že nemáte vysoké dveřní otvory, zároveň vám před garáží zůstane více užitného místa, protože jejich pohyb během otvírání a zavírání je svislý a nevyžadují tak další prostor před vraty. „Tato vrata se montují zásadně do špalety uvnitř garáže. Nejprve si vyznačte na vnitřní straně dveřního otvoru pomocí vodováhy linku ve výšce 100 cm nad podlahou garáže, smontujte rám vrat, který se skládá ze čtyř vzájemně sešroubovaných profilů, a připravte si ho za dveřní otvor,“ vysvětluje Richard Klička.

Nejdříve ze všeho umístěte svisle rám, následně ho vyrovnejte, s tím vám pomůže vyznačená linka a ve výši 1 metru jej ve špaletě provizorně zafixujte šrouby. Vše překontrolujte, a jakmile bude vše vyrovnané, tak upevněte vrata pomocí kotvy uvnitř i vně rámu. Vodorovné vodicí kolejnice na horní straně rámu přišroubujte a spojte s příčnou kolejnicí. Použijte vodováhu, abyste dosáhli přesné vodorovné polohy. Pokud jsou oba zakřivené prvky namontovány, lze kolejnice definitivně upevnit na boční stěny nebo na strop. Nasaďte jednotlivé segmenty vrat a spojte je pásy.

Pohon garážových vrat

Největší výhodou těchto garážových vrat spočívá v dálkovém ovládání, takže k jejich otevření vám stačí stisknutí jediného tlačítka. Upevněte na překlad a vrata dva držáky – horní pro vodicí kolejnici a spodní pro táhlo skluznice. Vodicí kolejnice se skládá ze tří částí spojených klouby. Sešroubujte je a kolejnici upevněte na držák. „Druhý konec kolejnice upevněte pomocí ohýbatelného držáku na strop garáže. U nízkých stropů držák zkraťte. V kolejnici se nachází bezúdržbový ozubený popruh, který při svém oběhu posunuje skluznici pomocí táhla dopředu a zpět,“ vysvětluje Richard Klička.

Namontujte oba zakřivené segmenty a zafixujte koncové body skluznice (pro otevření a zavření vrat). Nezapomeňte, že ovladač je nejdříve potřeba nakonfigurovat se samotnými vraty, dříve vám fungovat nebude. S pomocí návodu to nebude žádný problém a vaše vrata vás budou poslouchat na stisknutí tlačítka.

Tak co říkáte? Není to tak složité, že? Troufnete si, nebo raději tuhle práci přenecháte odborníkům? 

text: redakce ve spolupráci s Richardem Kličkou, odborníkem na vrata Hornbach, foto-zdroj: shutterstock

12.9.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist