Modulární domy nejen pro ty, kteří chtějí rychle bydlet

Modulární domy jsou ideálním typem bydlení pro ty, kteří chtějí bydlet co nejrychleji a přitom se nechtějí příliš zadlužit. Ne každý mladý pár či rodina se dokáže s náležitou vervou pustit do stavby domu svépomocí, aby ušetřil alespoň nějaké finanční prostředky, a tak se jako vhodné řešení nabízí právě modulární bydlení.

Modulové domy současnosti představují kvalitní bydlení v krátkém čase, za dobrou cenu a navíc bydlení nízkoenergetické anebo pasivní, které má nízké provozní náklady. Již dávno neplatí, že modulární domy mohou mít pouze tvar kvádru anebo nejsou vhodné pro celoroční bydlení rodiny. Modulové domy mohou být vícepatrové, a pokud investor dokáže ocenit kvalitu a netradiční ztvárnění, mohou být takové domy velmi různorodé, vypadat zajímavě, být například obložené dřevem anebo barevnou lamelovou fasádou. Současné modulové bydlení tedy může být ve zcela originálním tvaru a netradiční podobě.

Moduly jako základní konstrukční prvky jsou vyráběny celoročně v krytých halách, nejsou tedy omezeny možnostmi stavět pouze v určitém ročním období a za určitých teplotních a klimatických podmínek. Není zde ani žádné omezení ve tvaru či velikosti, a tak lze vybírat z velmi širokého množství nejrůznějších dispozičních řešení interiéru, a to rovněž vybírat z takřka neomezeného počtu sestav. Modulární domy mohu být jednopodlažní ale také vícepatrové, s fasádou ze dřeva, plastových palubek, s fasádou keramickou či hliníkovou, lamelovou anebo kombinací cementotřískových desek se sklem.

Při výběru je dobré nesáhnout hned po té nejlevnější nabídce, která automaticky ještě nemusí být tou nejvýhodnější. Je dobré sbírat nejprve informace o zkušenostech různých majitelů s tímto typem bydlení a také s různými dodavatelskými firmami. Modulárním nebo kontejnerovým bydlením se v současnosti zabývá u nás více firem. Je vhodné zjistit si, co za danou cenu ta která firma nabízí a brát zřetel na to, že je velký rozdíl v tom, zda je daný modul již perfektně vybavený, a to jak tepelnou izolací, elektroinstalací, sociálním vybavením, odpadem, zabezpečením proti požáru anebo zda je to jen holý prostor.

Další zásadní otázka souvisí s nosným rámem celé konstrukce. Je rozhodně dobré zajímat se, z čeho je vyroben.  Kvalitu představují moduly s celopozinkovanými rámy, nikoli pouze s černým plechem, který není vhodný, ale bohužel dost klientů se nechá zlákat jeho nízkou cenou.

Nejčastěji vyráběnými jsou moduly o rozměrech 9 x 3 x 3 nebo 3,5 metru. Modul je z výroby přivezen kamionem na pozemek, poté umístěn jeřábem na vybrané místo. Proto by měla být zajištěna pro jeho dovoz potřebná šířka příjezdové komunikace.  Vzhledem k takto jednoduchému umístění je možné modulové stavby také přemisťovat na jiná místa. Jedná -li se o celou modulovou sestavu, můžeme ji demontovat a poté rovněž převést na jiné místo.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: theinnovationdiaries.com, inhabitat.com, blueskymod.com, almocodesexta.com.br, ehomedesignideas.com, agbeat.com, localbodies-bsprout.blogspot.com, tudosobrecasasprefab.com, casasmodularesblochouse.com, cubeme.com, ecologhomes.com.au, design-milk.com, livinggreenmag.com, epochhomes.com, artdraughtmans.blogspot.com, news.domain.com.au

24.10.2013 12:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist