Modrobílá inspirace – harmonické souznění

Jak vlastně působí modrá barva? Je to klidná, studená barva, vhodná do pracoven, ložnic, a koupelen, opticky zmenšuje prostor. Její intenzivní odstíny však působí tvrdě. Nevíte-li přesně, jak tyto dvě barvy kombinovat moderním způsobem, možná vám v dnešním článku poradíme.

122857-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

Modrá s bílou mohou doslova souznít, pokud modrou barvu zvolíte v jemně blankytných světlounce modrých odstínech. Pokud ale zvolíte bílou v kombinaci se sytě modrou, vytvoříte výrazný kontrast barev. Kontrastem rozumíme působení protikladů. I nejrůznější ornamenty vycházejí z harmonicky se prolínajících nebo střídajících se prvků. Výsledný pocit z daného prostoru neurčují tedy pouze barvy. Nezáleží tedy pouze na nich, ale i na jejich střídání či prolínání se. Pomocí barev tedy jednoznačně ovlivňujeme i náladu prostředí. Vyžaduje-li prostředí dekorativní účinek, pak ho nedosáhneme za použití jediné barvy, ale vždy pouze kombinací barev.

Při volbě barev do interiéru je vždy dobré si uvědomit, že barva stěn a stropů by měla vytvořit vhodné pozadí pro zařizovací předměty. Působí-li kombinace barev příjemně, pak ji zároveň považujeme za harmonickou. Nejdůležitější funkcí barvy v místnostech je jednoznačně úprava vzhledu ploch, dále pak zlepšení viditelnosti a v neposlední řadě i stimulační účinek.

Ve fotogalerii doprovázející náš článek máte možnost zjistit, jak vypadají modré zařizovací předměty na různě barevném pozadí, nahlédnete do plně vybavených místností, ale i na jednotlivé předměty, jimž pozadí vytváří právě modrobílé stěny s určitými ornamenty. Máte tak možnost posoudit, zda by se vám tato barevná kombinace ve vašem interiéru líbila a zda by dokázala pro vás vytvořit příjemné domácí prostředí.

Je pochopitelné, že modrobílá barevná kombinace se nejčastěji užívá v chlapeckých dětských a studentských pokojích. Nemusí však působit špatně ani v ložnici, koupelně či obývacím pokoji. Není zrovna ani málo domácností, které tuto barevnou kombinaci využily dokonce i ve svých kuchyních. Vzpomeňme třeba jen oblíbené cibulkové nádobí. Přímo ideální kombinací je modrá a bílá pro pracovny.

Fotogalerie: Bílá v interiéru

Bydlení v námořnickém stylu“, to je další z řady našich článků, které se zabývají touto barevnou kombinací, stejně jako článek „Interiér v modrém“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: zarahome.com, home-designing.com, digsdigs.com

9.10.2013 4:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist