Moderní vytápění pomocí konvektorů

Estetika hraje roli i u tak funkčního prvku interiéru, jako je topné těleso. V moderním interiéru už nemají místo klasické radiátory a bývají nahrazovány konvektory, které mimo estetického hlediska mají řadu dalších výhod. Mimo ohřevu dokáží fungovat i jako chlazení.

Architektonická řešení moderních interiérů, charakterizovaných velkoplošným prosklením přináší však mnohem větší tepelné ztráty než „klasická“ výstavba s izolovanými obvodovými zdmi. Studené proudění vzduchu ideálně řeší podlahový konvektor. Teplovodní konvektory  jsou určeny právě pod větší prosklené okenní plochy, pod terasové dveře, zimní zahrady a k bazénovým prostorům.

Tělesa jsou vyráběna v mnoha standardních délkách, je ale také možno vyrobit libovolnou délku na zakázku. Jsou vhodná do všech typů interiérů, mohou být použita jako samostatný či doplňkový zdroj tepla v obytných budovách a rovněž poskytnou moderní a spolehlivé řešení vytápění kancelářských prostor nebo bazénů.

Rozměry i tvar a design konvektorů lze přizpůsobit zvláštním požadavkům daného interiéru. Díky moderním výrobním technologiím existují už konvektory obloukové či úhlově propojené.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Jednoduchý přístup k výměníku tepla umožňuje jeho snadné čištění. Krycí mřížky mohou být
vyrobeny z různých materiálů, ať už jde o dřevo (dub, buk, javor) nebo z eloxovaného hliníku (tmavý bronz, světlý bronz, stříbrný elox).

Co to je konvektor?

Jedná se nerezový žlab uvnitř vybavený výměníkem tepla, popř. ventilátorem, jenž je z vrchní strany překryt pochozí hliníkovou nebo dřevěnou mříží – jedinou viditelnou částí tělesa. Chladný vzduch padá podél okenní plochy do konvektoru, proudí přes teplý výměník a ohřátý vzduch přirozeně či podporovaný ventilátorem je vyfukován zpět do prostoru. Teplo uvolňované z celé délky konvektoru vytváří neviditelnou tepelnou clonu, která odděluje prostor interiéru od chladné okenní plochy. Konvektory je možno umístit do suchého i mokrého prostředí (bazény, koupelny). Do mokrého prostředí je však určen pouze vybraný sortiment konvektorů s odtokem vody.

Ekonomičnost vytápění a dynamika vytápění/dochlazování

Pro vytápění suchých a vlhkých prostorů jsou používány velmi energeticky úsporné motory ventilátorů pracující s bezpečným 12V napětím. Ve srovnání s běžně užívanými střídavými AC motory je spotřeba elektrické energie přibližně o 80 % menší – v průměru pouze 7 W na délkový metr konvektoru. DC motory lze navíc snadno vybavit velmi pokrokovou regulací zajišťující vysoký komfort uživatele. K dalším výhodám konvektorů MINIB patří minimální požadavek na vodní objem a z toho vyplývající okamžitá reakce jejich výkonu na změnu teploty topné vody.

Konvektor s autonomním zdrojem elektrické energie

Na nové trendy v oblasti vytápění reagovala firma MINIB vyvinutím novinky – konvektoru PTG. Jedná se o konvektor s autonomním zdrojem elektrické energie v nástěnném nebo samostojném provedení.

Tento typ konvektoru se vyznačuje podstatně vyšším výkonem a úsporou elektrické energie.

Konvektor s PTG tedy nahradí stávající konvektory bez ofukovacích ventilátorů tam, kde je kladen důraz na nízkou spotřebu elektrické energie, kde je třeba rychlého topného efektu a kde je třeba spořit místem. Speciální PTG konvektor má výkon řízen teplotou topné vody. Další výhodou je bezdrátová regulace s bezdrátovým termostatem, která řídí nejen otáčky ofukovacího ventilátoru, ale také přívod topné vody. To umožní dosažení vysoce efektivního provozu topného systému.

Novinky roku 2010

Dosud používané konvektory se obecně vyznačují téměř 100% předáváním tepla  prostřednictvím proudícího vzduchu, předávání vyzařováním je zanedbatelné. Firma MINIB tuto skutečnost vnímala, zvláště v porovnání s jednoduchými deskovými otopnými tělesy, jako nedostatek. Proto jsme vyvinuli nové řady jednoduchých, ale esteticky zdařilých otopných těles u kterých je navíc uplatněna i sálavá složka přenosu tepla do okolí. Tyto nové řady otopných těles, označené COIL – KZ a COIL – DS, se vyznačují především plochým provedením a umožňují i estetické využití přírodních materiálů jako je žula nebo mramor.

nastene_konvektory_minib.JPG

Zdroj: archiv redakce

U těchto těles je výhodou i určitá akumulační schopnost otopného tělesa. Přednost je dávána provedení se samotížným prouděním vzduchu, což zajišťuje bezhlučný provoz. Provedení s ventilátorem však není vyloučeno. Výrobek je dodáván s oddělenou kamennou deskou k nasazení na místě. Připojuje se standardizovaným způsobem – připojovací armaturou pro dvoutrubkový systém s roztečí 50 mm.

10 let zkušeností s vývojem a výrobou konvektorů a řadí konvektory MINIB ke špičce ve své třídě. Zdarma si můžete prohlédnout náš katalog konvektorů.

 

Srdečně Vás zveme k návštěvě naší expozice na stavebním veletrhu SHK Brno ve dnech 13.-17.4.2010 do pavilonu F, stánek č. 64.

PR ČLÁNEK

22.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist