Moderní topidla v interiéru

Klasických radiátorů na trhu ubývá a výrobci se snaží uspokojit poptávku po vzhlednějších topidlech. Už se nemusíte obávat, že uprostřed krásného moderního bytu budete muset mít nevzhledné litinové žebro radiátoru.

Budete-li někde obdivovat klasický plakát nebo moderní obraz, nejspíš vás ani nemusí napadnout, že se jedná o radiátor. Klidně se může stát, že na první pohled vás ani nenapadne, že se právě díváte na topidlo. Většina moderních otopných těles může skvěle fungovat také jako interiérový doplněk například zrcadlo anebo socha. Jeden ze světových výrobců radiátorů dokonce vytvořil unikátní radiátor s označením Add On, který získal i prestižní ocenění Red Dot a následně byl zařazen do stálých sbírek nejprestižnějšího evropského muzea moderního umění Centre Georges Pompidou.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Ústup od litinových článkových radiátorů nenastal jen z estetického hlediska. Současná otopná tělesa mají díky svému kompaktnějšímu tvaru především vyšší výkon a efektivnější výhřevnost prostoru. Spolu s inovovanými regulačními prvky nám pomáhají lépe a rychleji dosáhnout požadované teploty a ušetří tak na energiích. Můžete na ně zavěsit ručník nebo osušku, protože fungují jako originální držáky.  Stejně tak dobře mohou převzít úlohu elegantní přepážky jednotlivých místností. Některé modely přebírají funkci odkladního nábytku, například stěny s poličkami. Jiná otopná tělesa pracují na principu závěsných svítidel anebo volně stojích lamp.

Velké skleněné radiátory také mohou být velmi snadno proměněny na působivé krásné obrazy.  Ale stejně tak mohou být umístěny do prostoru jednoduše ve své původní verzi – průhledné.  Pokud zvolíte verzi s obrazem, potřebujete pouze správnou velikost fotografie, která se vám líbí, ve vysoké kvalitě rozlišení. Pak už si sami pouze polepením expresně vyrobíte účelnou i zdobnou dekoraci v podobě ukrytého radiátoru.

Rozlišujeme tři základní typy otopných těles:

Tělesa z ocelového plechu –  v současnosti nejvyužívanější, mají malý objem a rychle se ohřejí, k dispozici jsou v široké škále barev a velikostí.

Konvektor – patří mezi moderní otopná tělesa s dobrou regulací. Má malý vodní objem a schopnost rychle hřát, do prostoru přenáší teplo přirozeným prouděním vzduchu (konvekcí) nebo pomocí ventilátoru.

Trubková – vídáme ji nejčastěji v koupelnách, jsou vhodná k vytápění menších prostor, protože nedosahují tak vysokého výkonu jako stejně velká desková tělesa.

Před zasazením otopných těles do svého bytu zvažte jak umístění radiátorů, tak zdroj energie. Zda se bude jednat o elektřinu nebo plyn, nástěnné či stojací topidlo, také velikost prosklených ploch v domě.  Opomenout nelze ani velikost a typ oken, kvalitu izolace domu a orientaci jednotlivých místností podle povětrnostních podmínek a světových stran.
A na závěr: nezapomeňte, že i barvy v místnosti napomáhají dosažení ideální tepelné pohody. Větší teplo do místnosti vnesou teplé odstíny červené a žluté.
Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, iransdesign.co,housevira.com,nabuzz.com, artohouse.com, andreafay.co.uk, hometone.com, purecontemporary.blogs.com, topdesignhouse.com, nicehomedecor.com

30.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist