Moderní stínící prvky? Na výsluní se vracejí látkové rolety

Možná je to pro vás překvapení, možná jste roletám věrní celý svůj život, každopádně jsou ještě nedávno velmi populární žaluzie stále častěji nahrazovány látkovými roletami. Není divu, mají spoustu praktických vlastností a kromě toho se mohou stát zajímavým doplňkem interiéru. Proč jim dát šanci?

latkove-rolety-4-1100x618.png Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Většina z nás si už dávno při stínění interiéru nevystačí se závěsy ušitých z běžných textilií, jejichž služba je nedokonalá, protože většinou propouštějí světlo. A bývaly časy, kdy se v oknech kromě závěsů „kroutily“ nevzhledné zelené nebo béžové rolety, které bývaly velmi „akční“. V tu nejnevhodnější chvíli totiž nekontrolovaně a samovolně vystřelovaly vzhůru. S nimi vlála do prostoru také ovládací šňůrka, která si však často žila svůj nezávislý „život“. Možná právě proto se dala velmi snadno přetrhnout.

Naštěstí rolety po čase vystřídaly papírové a později plastové či textilní žaluzie. Mezitím se však rolety „dostaly do formy“ a dnešním uživatelům jsou schopny nabídnout téměř dokonalé služby.

Rolety nejen stíní, ale také zabraňují úniku tepla

Látkové rolety se vyrábějí v nepřeberné barevné škále i v mnoha různých dekorech, takže kromě své prioritní, stínící funkce, se stávají skvělým doplňkem či dokonce zajímavou dekorací všech interiérů. Disponují ale i dalšími plusy.

Moderní rolety mají také poměrně dobré termoizolační vlastnosti, takže v zimě zabraňují úniku tepla z místnosti. Tím přispívají ke snižování nákladů na vytápění. V létě se od nich naopak odrážejí sluneční paprsky, takže zabraňují přehřívání interiéru. Navíc působí jako zvuková bariéra. Díky speciálním úpravám dokáží snížit průnik hluku z ulice až o několik decibelů.

Ovládat je můžete taháním za řetízek nebo na dálku

Nejčastěji se instalují rolety řetízkové. Znamená to, že je spouštíte a vytahujete pomocí řetízku. Výrazně komfortnější jsou rolety motorové, s nimiž můžete manipulovat také pomocí dálkového ovládání. V tzv. chytrých domech je dokonce běžné, že se rolety v určitou hodinu automaticky spustí, a naopak ráno se ještě před vaším probuzením samy vytáhnou.

Čtěte také:

Rozměry ani údržba nejsou problém

Při objednávání látkových rolet pravděpodobně nenastane žádná potíž. Kromě toho, že si můžete zvolit libovolný dekor, si jimi můžete zastínit jakékoli okno. Nevadí, je-li čtvercové, obdélníkové nebo má atypický tvar.

Obávat se nemusíte ani náročné údržby. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z materiálů s antistatickou úpravou, téměř se na nich neusazuje prach. A pokud přece jen dojde k jejich znečištění, vyřešíte to pomocí vlhkého hadříku nebo vysavače.

A co vy a rolety? Našly si u vás doma místo? Nebo vás snad ještě nepřesvědčily? Pak se podívejte do naší galerie, třeba tam najdete inspiraci. 

Text: Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

1.7.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist