Moderní prostírání přiláká ke stolu

Prostírání bylo a bude vždy velmi praktickým doplňkem jídelen. Zatímco používání ubrusů se z našich zvyků při stolování vytratilo, prostírání stále zůstává, a to v nejrůznějších obměnách. Patří na stůl, jehož povrch zároveň ochraňuje před umazáním nebo poškozením a také dokáže příjemně zútulnit interiér kuchyně anebo jídelny.

132263-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: archiv redakce

Důležité je sladit velikost, tvar a barvu, případně vzor prostírání s ohledem na ostatní vybavení interiéru. Také tvar a velikost stolu naši volbu prostírání jistě ovlivní.

Současná nabídka v obchodech je opravdu pestrá. Jestliže se při výběru nemůžete rozhodnout, kupte třeba dva i více setů a prostírání doma obměňujte. Příjemná změna i v těchto malých dekoracích je vítána. Dobrou volbou je například obměna dekoru v závislosti na ročním období.  Jistě si také pořídíte sváteční prostírání například pro větší oslavy anebo u příležitostí vánočních či velikonočních svátků.

Velká inspirativní galerie stolů

Prostírání je nejčastěji vyráběno z textilu, plastu, korku, ale i dřeva anebo bambusu. Jednoduchý styl jídelny podtrhne barevné vzorované prostírání.  V interiéru pestrém a výrazném bude dobře působit naopak prostírání jednobarevné, díky kterému se nám podaří interiér do jisté míry zklidnit.

Prostírání můžeme spojit i s takzvaným látkovým běhounem, který je nejčastěji používán na delší obdélníkové stoly a dá se zakoupit v sadě společně s prostíráním. Kolekce prostírání s běhounem tak zároveň zajistí, že nám doma bude všechno hezky ladit.

V rodinách s malými dětmi se nečastěji uplatní snadno omyvatelné prostírání z umělého materiálu, například ze 100% polyesteru. Také bambus je poměrně vděčný materiál hodící se na prostírání. Nereaguje nevhodně ani na tekutiny ani na vysoké teploty. Poměrně vděčná je také 100% bavlna. V provedení z bavlny je sortiment prostírání obvykle nejpestřejší a k dostání jsou různá barevná provedení. Někdy je ale zapotřebí takové prostírání škrobit, aby si udrželo tvar a také žehlit, aby vypadalo stále upraveně.

Sety se prodávají obvykle po 4 kusech, někdy jsou však k dostání i v sadách po 6 nebo více kusech. Zručné švadlenky si mohou samozřejmě vlastnoručně ušít prostírání, které bude ze stejného materiálu, jenž byl použit například na závěsech, sedačkách nebo na polstrování židlí.

Zajímavé druhy prostírání a podložek naleznete také v našem inspirativním článku s názvem „Kouzla s korkovými zátkami“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: design-milk.com, bohemianbutterflyhouse.com, blogcdn.com, houzz.com, placemats.com, fusionhomestore.com, etsy.com, jackandjadehome.com, decoist.com, wabisabigreen.com, etsy.com, aliexpress.com, eurway.com, ladylattimer.com, appartmenttherappy.com, beyondthekitchensink.com

4.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist