Moderní, pohodlná, praktická – jak na kuchyň snů?

Jak zvelebovat kuchyň, jak ji zařídit, modernizovat nebo rekonstruovat – to jsou témata, která vás zajímají, a proto se vám snažíme zprostředkovat vždy nějaké nové rady a tipy, jak se k takové kuchyni snů dopracovat. A tady jsou…

110861-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Kuchyň je vlastně taková skládačka, jejímž sestavováním se dá docílit velmi působivého efektu. Při tomto skládání, tedy zařizování, se však často dopouštíme chyb, které si ani neuvědomujeme. Občas zapomínáme, že každý prostor má jiné charakterové a dispoziční vlastnosti, jimž je nutné se přizpůsobit.

Ale zpátky k naší skládačce, tedy kuchyni. Její základní funkcí je to, aby dokázala poskytnout dostatek úložných prostor, jejichž rozložení bude ctít zásady správného ergonomického rozložení. To znamená, že skříňky pro odkládání nádobí, koření, dochucovadel apod. musí být rozmístěny tak, abyste  to, co nejčastěji používáte měli vždy při ruce. Kuchyň by také měla poskytovat dostatek prostoru pro práci.

Asi každému se lépe vaří tam, kde protáhnout se mezi stolemkuchyňskou linkou s talíři plnými jídla či mísou bramborového salátu není nadlidský úkol. Je však složité zkombinovat vzdušnost a čistou, nepřeplněnou plochu s množstvím úložných prostorergonomickými požadavky k tomu. Moderní design vychází z tzv. „ukrytých technologií„. To znamená, že veškeré potřeby, náčiní, sady kuchyňských robotů i nádobí a potraviny zůstávají skryty v zabudovaných systémech do doby, než je budeme potřebovat.

Ani kuchyňský nábytek se nevyhnul inovacím v podobě ergonomickýchmultifunkčních „vychytávek“. Současná kuchyň počítá s nedostatkem prostoru, a proto jsou vyráběny multifunkční sety moderního nábytku, který se dá po použití různě skládat, sestavovat a přitom zůstává esteticky atraktivní.  Pro výběr kuchyňského nábytku platí jistá pravidla… Jedním z nich je například bezpečnost. Kuchyňské stoly, barové pultyžidlejídelnímu stolu –  to vše by mělo splňovat určité bezpečnostní podmínky obzvláště v případě, že danou kuchyň bude využívat rodina s malými dětmi. Dalším pravidlem je estetické parametry. Zde je důležité zachovat barevnostmateriálové zpracování kuchyňského nábytku tak, aby nenarušoval celkový vzhled kuchyně. Pravidlem číslo tři je jakási střídmost při samotném nákupu kuchyňského nábytkuvybavení. Máte-li k dispozici větší rozpočet, nenechte se jím unést a vybírejte jen tolik židlí, stolů a ostatních kusů zařízení, kolik opravdu potřebujete. Ostatně kuchyň, přeplněná zbytečným nábytkemnikdy nepůsobí dobře.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Dalším neopomenutelným faktorem kuchyně, která splňuje veškeré požadavky na tzv. „kuchyň snů“ je čistý vzduch a hygiena obecně. Kuchyň je ideálním prostředím pro roztoče a bakterie a vzhledem k tomu, že je tento interiér předurčen pro uskladňování a manipulaci s potravinami je dobré pamatovat na to, abychom kuchyň vždy udržovali v čistotě. Pro tyto účely je na trhu k dostání množství chemických čisticích prostředků, které vám k čistoskvoucí kuchyni dopomohou, pokud však patříte spíše mezi fanoušky přírodních čistidel, pak vás jistě budou zajímat užitečné rady, jak si připravit domácí čistidla na úklid kuchyně v našem článku „Čistící prostředky domácí výroby – jak na to„. Svěží vzduch je v kuchyni rovněž důležitý. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají v kuchyni okno, pak tento problém řešit nemusíte. V případě, že interiér vaší kuchyně okenic pozbývá, je nasnadě pořídit si například kvalitní čističku vzduchu. Zbavíte se tak nežádoucích výparů, které vznikají při vaření jídel a dokonce i domácnost, kde bydlí kuřáci se stane obyvatelnou i pro návštěvy, které cigaretové „vůni“ nikterak neholdují.

Cesta ke kuchyni snů se může zdát zprvu trnitá, avšak stanovíte-li si reálné a uskutečnitelné priority a požadavky, pak je možné svého cíle dosáhnout. Majitelé menších kuchyní se například mohou inspirovat naším článkem „Malá kuchyň – jak ji zařídit?“ a ti, kteří řeší problém se skutečně miniaturními a úzkými kuchyňskými prostory zase mohou nalézt mnoho odpovědí v článku „Jak zařídit malou a úzkou kuchyň „. Z toho vyplývá, že vždy existuje nějaké řešení a nemusí to zrovna znamenat nákupy za statisíce či snad poplatky za služby architekta. Kuchyň je především prostorem, kde byste se měli cítit dobře jak při vaření, tak při odpočinku u společné, rodinné večeře.

Velká fotogalerie moderních interiérů


Text: Lucie Sýkorová
Foto: awesomehomedesign.blogspot.com, servicemagic.com, ahlyice.wordpress.com, homeluxinterior.com, thahirhardwares.com, 4interior-design.com, pwt.in, urbanalternatives.com.au

15.3.2011 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist