Moderní osvětlovací technika

Tak jako všechno i osvětlovací technika podléhá módě. Skutečnou revoluci v oblasti osvětlení odstartovaly LED diody. Trvalo to sice nějakou dobu, než se dostatečně zdokonalily, ale dnes se s nimi setkáváme již naprosto běžně. Významně rozšiřují možnosti nejen interiérového osvětlení. Moderní pojetí osvětlení však nespočívá pouze v použitém zdroji, ale také v netradičním designu.

Velký boom nastal v posledním období v prodeji velkých interiérových lamp. Lampy sice patří do kategorie doplňkového osvětlení, ale dá se říct, že jen ony dokážou svým příjemným osvětlením vnést do interiéru pohodovou náladu. Na rozdíl od mohutných nábytkových kusů jsou to často právě lampy, které přežijí i nejrůznější rekonstrukce a radikální interiérové změny.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Podle funkce můžeme lampy rozdělit na dekorativní a pracovní. Lampy dekorativní navodí tu pravou atmosféru v interiéru a velmi často také nahrazují centrální osvětlení. Často jsou vybaveny dotykovým stmívačem a jejich stínidla jsou někdy i tak bizarní, že připomínají leccos jen ne lampu. Ale i to je design. Kromě stmívačů jsou vybavovány někdy přepínačem intenzity světla. Ať je podoba osvětlovacího tělesa jakákoli, jedno pravidlo zůstává nepřekonané a trvale platné: zdroj světla by měl být vždy zapuštěný do stínítka, aby neoslňoval.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Při nákupu lampy nelze opomenout ani přirozenou intenzitu denního světla, ani barvy stěn v pokoji, kam plánujeme lampu umístit. Všechny tyto prvky mezi sebou vzájemně reagují a proto je někdy  výsledek jiný, než jsme očekávali. Proto je také dobré si uvědomit, že lesklé a hladké plochy světlo odrážejí, zatímco strukturované a tmavé plochy světlo odrážejí.

Obývací pokoj nám dává obvykle největší možnost kreativity ve výběru lamp. Doplňkové lampy zde mají za úkol podtrhnout krásu určitých předmětů nebo částí místnosti, které stojí za to z nějakého důvodu zvýraznit.

Nejen design je tedy na současné osvětlovací technice inovativní, i materiály, ze kterých jsou svítidla vyráběna, doznaly změn a inovací.  Již dávno se v obývacích pokojích a halách nesetkáváme s dřevěnými vysoustruženými svítidly s textilním stínidlem. V současnosti jsou to spíše tělesa z kovu ať již ze speciálně upravovaného hliníku, z nerez oceli nebo chromu. Stínidla nejrůznějších podob a tvarů mají jako výchozí materiály stále častěji volené sklolamináty, ručně foukané sklo, polykarbonát, ale ani textil není materiálem opomíjeným. Milovníci netradičního designu mají tedy z čeho vybírat. Všechny tyto materiály dávají designérům opravdu dostatečný prostor pro jejich kreativitu.

I do takto moderně pojatých lamp je možné jako zdroj zvolit LED diody. Jejich nespornou výhodou je velmi nízká spotřeba energie při vysokém světelném výkonu a extremně dlouhé životnosti.  K dalším jejich kvalitám se řadí velká odolnost vůči mechanickému poškození a dalším plusem je jejich nízká  teplota, která umožňuje používat k výrobě svítidel takové materiály, které se s vysokými teplotami běžně nesnesou.

Naše další články věnující se tématice osvětlení najdete na našich stánkách pod názvy: „Trojí role osvětlení“ a „Lampy a lampičky – světlo v různém balení“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lightonline.fr, osram.nl, lampen-raum.de, img1.reuter-badshop.com, mondoarc.com, prediger.de, on-light.de, press1.de, brune-kuechen.de, decorreport.com, cdn.zuhausewohnen.de, platinlux.com, lighting.philips.co.uk, blog.dmlights.com, conrad.de,  taninotebook.pl, i-tronic.de

25.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist