Moderní a levný způsob vytápění – infrapanely

Máte pocit, že vás topení stojí moc peněz a přemýšlíte o jiném vytápění? Nejlepší doba pro změnu nastala právě teď, a pokud chcete moderní a zároveň levné topení, začněte přemýšlet o infrapanelech.

radiatore-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: HOM

Infrapanely fungují na základě technologie, která je známá více než 40 let a v žádném případě se nejedná o elektrické přímotopy, které jsou ekonomicky velmi nevýhodné.

Vytápění s pomocí infrapanelů je založené na sálavém principu, kdy se neohřívá vzduch, ale pouze stěny, nábytek a ostatní předměty a také lidé v místnosti. Vzduch si udržuje svoji přirozenou vlhkost a nedochází k jeho cirkulaci. To ocení především alergici. Pořízení infrapanelů i jejich provoz navíc patří k ekonomicky nejvýhodnějšímu způsobu a panely jsou i zajímavým a vkusným dekoračním prvkem.

Jednoduchý, účinný a levný princip vytápění

Infračervené topné panely fungují na principu emisí tepelného vlnění, které působí na všechny strany a neohřívá vzduch. Na tepelnou energii se vlnění přeměňuje až po dopadu na stěny, předměty a lidi a tak se elektrická energie přeměňuje na tepelnou bez ztrát přímo v místě potřeby tepla.

Při správně nastaveném vytápění infrapanely je teplota ploch a těles mírně vyšší, než je teplota vzduchu. Tepelná pohoda se tedy dostavuje i při nižší teplotě a i to se projevuje nižší spotřebou energií. Topné infrapanely se mohou přesně regulovat v každé místnosti a na regulaci reagují velmi rychle. Panely jsou tzv. bezúdržbové, nejsou potřeba žádné kontroly ani revize, výměny hořáků nebo čistění komínů a to vše znamená další úspory.

Teplo z infračervených panelů ve zdech a předmětech setrvává, panely se vypínají mnohem dříve než jiná topná tělesa a tím se ušetří až 40 procent přímých nákladů na energie.

Snadná instalace, spolehlivý a ekonomický provoz

Topné infrapanely se instalují velmi snadno – k jejich připevnění stačí 4 hmoždinky a vruty, zapojují se so běžné elektrické zásuvky. Panely se umisťují na stěny nebo na strop, každý se samostatně reguluje a plný výkon se dostaví podle velikosti po 10 až 20 minutách.

Panely nemají žádné pohyblivé součástky, a tak jsou v podstatě téměř věčné a bezúdržbové. Infrapanel nespaluje kyslík, neprodukuje žádné zplodiny a při jeho používání nedochází ani k nucené výměně vzduchu a ani k žádným tepelným ztrátám. To vše znamená zajímavé úspory a příjemné poměrně levné a dostačující teplo…

Zdravotní výhody infračervených topných panelů

Infračervené topné panely nejsou jen ekonomicky výhodné, ale mají velmi pozitivní vliv na lidský organismus i prostředí, v kterém žijeme.

  • Snížená prašnost je vlastnost, kterou ocení alergici, ale nejen oni. Při běžném vytápění ohřívaný vzduch stoupá směrem vzhůru, tak se ochladí a klesá opět dolů – tím se v místnosti víří a cirkuluje prach. Infrapaprsky z topných panelů prochází vzduchem přímo ke stěnám a předmětům, které ohřívají, a tak se prach nevíří.
  • Přirozená vlhkost vzduchu je další významnou výhodou. Infrapaprsky pronikají vzduchem a vzduch se následně ohřívá od předmětů, stěn a osob, když na ně paprsky dopadnou. Vzduch se tedy nevysušuje tak, jako je běžné při používání ostatních druhů topení.
  • Žádné plísně! Vzhledem k tomu, že infrapanely zahřívají zdi na teplotu, která je vyšší než teplota vzduchu v místnosti, nedochází k srážení vlhkosti vzduchu. Tím se zabraňuje rosení, zdi se vysouší a nevznikají na nich žádné plísně.
  • Zdravé topení… Princip vytápění infrapanely se již dlouho používá i v lékařství, například u dětských inkubátorů, a záření je na stejném principu jako sluneční paprsky. Sálavé teplo příjemně ohřívá pokožku a stejně jako paprsky slunce proniká hlouběji do lidského těla.

Infrapanel jako dekorační prvek interiéru

Topné infrapanely se vyrábí v různých designech a velikostech, velmi často se stávají zajímavou součástí interiéru. Současné technologie dokonce umožňují, aby infrapanel na stěně vypadal jako i obraz nebo fotografie. Většina výrobců dokáže přenést vámi dodanou fotografii na panel až ve velikosti dva metry – a tento obraz pak vytápí vámi zvolené prostory. Pokud se domníváte, že takové dekorační topení bude drahé, mýlíte se – pořizovací investice a náklady na provoz jsou i v tom to případě nižší než u ostatních druhů topení.

Společnost SunnyHouse, přední český výrobce infrapanelů, spočítala, že na vytápění místnosti o velikosti 69 kubických metrů – tedy běžnou místnost s půdorysem 6 x 5 metrů – jsou při klasickém způsobu potřeba dva radiátory s výkonem 3 kW. Při vytápění infračervenými topnými panely je potřeba výkon pouze 1,6 kW a rozdíl ve spotřebě 4,4 kW je i ve finančních úsporách určitě zajímavý. Při instalaci infrapanelů jako základního zdroje tepla se totiž používá snížený tarif. Konečným výsledkem je pak tedy moderní a účinné topení za velmi přijatelnou cenu a zároveň i vkusný dekorační prvek interiéru…

28.11.2018 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist