Moderní kuchyně vám zjednoduší život

Dobře navržená moderní kuchyně s inteligentně řešeným nábytkem bude místem, které vám podstatně zjednoduší život. Zaměřte se na 5 hlavních prvků.

gorenje-den-38981-1100x618.jpg Zdroj: Gorenje

Moderní kuchyně nabízí uživatelům inteligentní prvky

Moderní kuchyně, kde se budete cítit dobře, by měla být nejen krásná, ale i ergonomická. Měly by na sebe plynule navazovat zóny pro ukládání, přípravu, mytí a vaření bez zbytečných nachozených kilometrů. Výškové poměry by měly odpovídat vzrůstu těch, kdo v ní budou připravovat pokrmy. A mělo by to být místo, kde nemusíte kleknout, abyste vylovili to, co zrovna potřebujete. Nebo naopak šplhat po stoličce, když potřebujete dosáhnout do horních skříněk.

Kuchyňské zóny jsou srdcem moderní kuchyně

Moderní kuchyně by měla by mít od samého začátku jasný plán s vymezenými zónami, tak aby na sebe mohly jednotlivé činnosti v kuchyni plynule navazovat a pracovalo se vám v ní dobře. Jde o zónu pro ukládání potravin – tedy chladničku či potravinovou skříň – na níž navazuje přípravná plocha a mycí zóna se dřezem a myčkou nádobí. A nakonec varné centrum ideálně následované ještě malou pracovní nebo odkládací plochou.

I když musíme často hledat kompromisy kvůli rozměrům a dispozici kuchyně, zásada je, že bychom měli mít kuchyni uspořádanou tak, abychom se v ní zbytečně nenachodili, nenamáhali záda a paže. A abychom mohli bezpečně manipulovat s horkým nádobím a pokrmy. Určitě se vám nebude chtít donekonečna obcházet ostrůvek, slévat vřelou vodu na druhém konci linky nebo bojovat s tím, že není kam položit rozpálený pekáč z trouby. Nesmí chybět spousta dobře přístupných úložných prostor pro trvanlivé potraviny, koření, hrnce, mísy, nádobí, kuchyňské potřeby a malé kuchyňské spotřebiče nebo odpad.

Správná výška varné desky

Výška pracovní desky od podlahy je standardně 91 cm – to je ideální, pokud měříte mezi 165-175 cm. Pro vyšší osoby je pohodlná výška pracovní desky 95 cm,  u sporáku a varných center může být o 10 cm níže, u dřezu naopak o 10 cm výše.

Tiché plnovýsuvy

V kuchyni se prosazují hluboké a širší spodní zásuvky a kontejnery, kam snadno a pohodlně umístíte nejen hrnce, pánve a mísy, ale také talíře a další vybavení, které je těžké a používáte ho velmi často. O pohodlný přístup se postarají zásuvkové systémy s vestavěnými lineárními mechanismy s desítkami precizních kuliček a válečků a hydraulickými tlumiči, které umožňují plynulý plný výsuv a tiché zavírání bez jakéhokoliv dorazu. A to i když jsou plně naložené – nosnost se pohybuje podle šířky od 30 do 65 kg.

Stačí ťuknout

Ještě vyšší komfort představují zásuvky s elektrickým pohonem, které automaticky vyjíždějí po stlačení čílka nebo po jemném zatažení za úchytku. Využíváme špičkový systém Servo-Drive od firmy Blum s miniaturními elektropohony a nízkonapěťovým napájením. Podle směru dotyku na čílku zásuvky se zásuvky zavírají nebo otevírají. Rychlost pohybu je stálá bez ohledu na to, zda je zásuvka prázdná nebo plně zatížená. Pohony reagují na sebemenší odpor a zastaví zavírání například při skřípnutí prstu nebo při nárazu na jakýkoliv předmět či nepozorného uživatele. Elektrické ovládání přitom můžete využít nejen v úložných zásuvkových skříňkách, ale i v sorterech – stačí zatlačit rukou nebo kolenem na čílko skříňky, a ta se bez námahy nehlučně otevře. Komfortním elektrickým otevíráním ale mohou být opatřena i dvířka chladničky a mrazničky nebo myčky nádobí.

Pokrok se nevyhýbá ani horním skříňkám

U horních skříněk se nejčastěji používají výklopná dvířka. Pokud si budete přát vyšší horní skříňky, ideální je provedení se dvěma čely. které vytvoří moderní horizontální linii. Systém s výklopným otevíráním dvířek se používá i u vysokých skříní, například pro zakrytí mikrovlnné trouby. Pokud potřebujete větší průhled do horních skříní, ideální jsou dvířka s překlopným mechanismem, díky nimž získáte plný přístup i do horní části skříňky. Ovládání dvířek, ač jsou těžká a třeba i bez úchytek, je snadné. 

Efektní přepážka s dobře přístupnou zásuvkou

Dalším zajímavou novinkou je nízká přepážka s elektrickou dvojzásuvkou. Uplatní se tehdy, když budete chtít v kuchyni mělký ostrůvek a na něm varnou desku. Přepážka ochrání zbylou plochu ostrůvku i podlahu před nečistotami ze smažení, a ještě poslouží k připojení například tyčového mixéru a dalších pomocníků.

1.4.2023 12:10 | autor: Redakce ve spolupráci s Gorenje | zdroj: Gorenje
Více o tématu: chytré spotřebiče

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist